Wernisaż wystawy odbył się w piątek 12 maja. W wystawie wzięło udział 11 autorów, którzy zaprezentowali swoje projekty fotograficzne. ŚTF pokazał również wystawy archiwalne, które były realizowane w ostatnich latach. Były fotografie otworkowe, jedna z edycji "Photela", czyli fotografii komórkowej, zdjęcia wykonane aparatami Druh z okazji 60-lecia tej marki, cmentarze ewangelickie i Gajowa. Pokazano również fotografie członków „starego" ŚTF-u, Bożeny Doroszewskiej, Reginalda Rębisza, Henryka Łukaszewskiego i Józefa Odalanowskiego. Jak wyliczył prezes ŚTF Bartłomiej Król, w ciągu 10 lat stowarzyszenie zorganizowało około 60 wystaw. Gdyby je pokazać wszystkie, potrzebna byłaby na cele wystawowe cała Modena.
Bartłomiej Król, otwierając wystawę, przybliżył gościom historię ŚTF-u i podziękował wszystkim, z którymi stowarzyszenie współpracowało i współpracuje. Podziękowania kierował do Bernadetty Staszak (dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie) za to, że umożliwiła zorganizowanie wystawy w pięknych murach opuszczonych zakładów odzieżowych, Marcinowi Bednarzowi za to, że ŚTF od przeszło roku spotykać się może w pomieszczeniach byłego internatu szkoły rolniczej, w których mieści się siedziba Powiatowego Archiwum Fotograficznego i pracowania fotografii, Usługom Komunalnym - prezesowi Jarosławowi Płocińskiemu i kierownikowi Waldemarowi Owczarzakowi za cierpliwość i przychylność, którą okazali nie tylko przy tej konkretnej imprezie, ale zawsze kiedy ŚTF jej potrzebuje, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Środzie Krystynie Stachowiak za współpracę zawsze w miłej atmosferze, Michałowi Kosińskiemu z tego samego biura "za nieokrzesanie szczere uwag", Restauracji MaxMarina za wsparcie i pomoc. Osobiste podziękowanie prezes Bartłomiej Król skierował także do swojego szefa Grzegorza Kozłowskiego, zwanego „Chrabąszczem" za to, że znosi jego pracę na rzecz stowarzyszenia, która nie zawsze idzie w parze z pracą zawodową.
Podczas jubileuszowego wernisażu głos zabrał również Władysław Nielipiński z Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, który wspominał swoje pierwsze kontakty ze średzkim środowiskiem fotograficznym. Józef Odalanowski z kolei zachęcał ludzi do dzielenia się archiwalnymi fotografiami i przekazywania ich do Powiatowego Archiwum Fotograficznego.
Później prezes Król odbierał już gratulacje, a goście mogli skosztować jubileuszowego tortu i oglądać zdjęcia. ŚTF rozpoczyna zaś drugie dziesięciolecie działalności i ma bardzo duże plany.
(kóz)