W niedzielę 27 grudnia uroczystą mszą św. w kościele kolegiackim rozpoczęły się obchody 102. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Po niej na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na średzkim cmentarzu złożono wiązanki kwiatów
Uroczystości odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym. Na kwaterze przemawiała Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich. Potem kwiaty składali przedstawiciele samorządu wojewódzkiego - radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krystyna Kubicka-Sztul, powiatowego - z wicestarostą Małgorzatą Wiśniewską-Zabłocką i członkiem Zarządu Powiatu Michałem Matelskim oraz miejskiego - z burmistrzem Piotrem Mielochem i przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Wullertem, przedstawiciele spółek i jednostek miejskich i powiatowych, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń.
Oprawę uroczystości na kwaterze zapewnili uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych, a pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy LO wartę honorową pełnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Środzie.
Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni wcześniej na kwaterze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Przy pomniku zostały złożone przywiezione z Anglii prochy Alfreda Milewskiego, dowódcy1. Kompanii Średzkiej, utworzonej 27 grudnia 1918 roku, oraz jego żony, Sabiny. Alfred Milewski, major artylerii Wojska Polskiego we Włoszech, dowódca 1. Kompanii Średzkiej 1918/1919 zmarł w Anglii w 1959 roku. Jego żona Sabina, także uczestniczka powstania wielkopolskiego, zmarła w 1965 roku, także w Anglii. Oboje zostali pochowani na cmentarzu Golroes w Leicester.
Prochy małżeństwa zostały przetransportowane z Leicester, przez Londyn i Berlin do Środy w poniedziałek z woli rodziny, a także samego Alfreda Milewskiego, który takie życzenie wyraził przed swoją śmiercią.
(k)