Gmina ogłosiła przetarg na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego z torem saneczkowym w rejonie ulic Spacerowej, Dmowskiego i Plantaża, czyli na wspomnianej górce Wojtaszaka Stanęły do niego trzy firmy, jedną odrzucono z powodu rażąco niskiej ceny. Oferent nie przedstawił uzasadnienia swoich wyliczeń, choć został do tego wezwany. Prawdopodobnie źle skalkulował zamówienie.
Ostatecznie przetarg wygrała firma El-Mont Marek Jaskuła z Mącznik. Zaoferowała on cenę 111.200 zł, a także gwarancję i rękojmię na okres 10 lat.
Na działce planuje się urządzenie placu rekreacyjnego - toru saneczkowego, w skład którego wejdą tor saneczkowy, wyciąg przenośny szpilkowany, obiekt dla obsługi, dodatkowa trzeba będzie utwardzić teren i zamontować urządzenie naśnieżające wraz z instalacjami elektrycznymi i wodnym.
Dla wykonania toru saneczkowego planuje się nadsypać istniejące wzniesienie do wymaganego poziomu 106 m npm wraz z profilowaniem toru. Dolną część toru trzeba będzie pogłębić o 0,7 m do poziomu 80 m npm, co pozwoli uzyskać różnicę wzniesień równą 26 m. Długość toru wyniesie 170 m. Odprowadzenie wody deszczowej odbywać się będzie na stoku w gruncie na terenie własnym, natomiast z zagłębienia stoku odprowadzana poprzez istniejący na działce system odwodnienia terenu w formie rowu.
Planowany obiekt dla obsługi powstanie jako gotowy pawilon tymczasowy o wymiarach - długość 2,70 m, szerokość 2,70 m i wysokość 2,74 m z dachem płaskim. Obiekt posadowiony zostanie bezpośrednio na planowanej nawierzchni z kostki brukowej.
Kilka danych dotyczących powierzchni samego obiektu. Powierzchnia trawiasta toru saneczkowego zajmie 3.185 m kw. Powierzchnia tymczasowego obiektu 7,29 m kw. Powierzchnia trawiasta skarp to4.110 kw.
Na szczyt toru będzie można wjeżdżać przenośnym wyciągiem „szpilkowanym" Wyciąg z niskim prowadzeniem liny znajdzie się po stronie północnej toru saneczkowego. Będzie on musiał zostać przygotowany tak, by dostosować ukształtowanie toru do ugięcia liny wyciągu, który będzie urządzeniem przenośnym instalowanym w gruncie za pośrednictwem stalowych szpilek oraz zabezpieczenia naciągowego.
Urządzenie składa się z podpory napędowej, podpory zwrotnej, liny z zaczepami holującymi, wyłączników bezpieczeństwa oraz szafy sterującej. Podpory przytwierdzane będą do gruntu za pomocą stalowych szpil, których kształt i konstrukcja pozwala na ich łatwe wbicie oraz wyciągnięcie.
Dzięki niskiemu prowadzeniu liny wyciąg nadawać się ma dla małych dzieci, jak i dla dorosłych. Cały wyciąg może obsługiwać jedna osoba, co ma go czynić łatwym w eksploatacji. Wyciąg będzie się poruszać z prędkością do 1.2 m/sek. Samo urządzenie jest niewielkie gabarytowo, a cały wyciąg mieści się w jednym samochodzie dostawczym. Przenośny wyciąg nie wymaga fundamentów ani pozwoleń na budowę.
Urządzenie naśnieżające typu wirnikowego jest przewidziane do naśnieżania toru saneczkowego. Ma mieć ono wydajność 65 m sześć. śniegu na godzinę. Pobór wody z jeziora, to 25 m sześć./h. Urządzenie będzie działać do minimalnej temperatury 20 st. C i będzie ważyć 450 kg. Zasilane będzie prądem elektrycznym.
Górka będzie gotowa w tym roku. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą tylko czekać na chłodniejsze dni, aby było można ją "zimowo" wykorzystać.
(kóz)