We wtorek, podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Średzkiego, doszło do losowania 28 osób, które zostaną dołączone do listy w projekcie obejmującym wykonanie instalacji fotowoltaicznych wytwarzających z promieniowania słonecznego energię elektryczną przeznaczoną na potrzeby budynków mieszkalnych
Losowanie odbyło się w obecności członków Zarządu Powiatu Średzkiego, ze starostą Ernestem Iwańczukiem i wicestarostą Małgorzatą Wiśniewską-Zabłocką, oraz pracowników starostwa. Losowania dokonał Zbigniew Król, redaktor naczelny "Gazety Średzkiej".
Przypomnijmy, że w naborze uzupełniającym wpłynęło aż 227 wniosków. W sumie projekt obejmie 411 właścicieli domów jednorodzinnych. Przypomnijmy, że aby nieruchomość mogła zostać włączona do projektu, konieczne jest spełnienie warunków technicznych umożliwiających efektywną pracę mikroinstalacji, czyli usytuowanie, kształt i powierzchnia dachu umożliwiające montaż ogniw, brak zacienienia, które ograniczałoby wytwarzanie energii elektrycznej przez ogniwa.
Całkowity koszt projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego" wynosi 10 235 123,14 zł. Kwota dofinansowania to 7 908 128,74 zł. Pozostałą część finansują wnioskodawcy, powiat pokrył koszty opracowania studium wykonalności. Projekt swoim zasięgiem obejmuje wszystkie gminy powiatu: Środę Wielkopolską, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Zaniemyśl oraz Dominowo.
- Teraz będziemy mogli przekazać dokumenty do Urzędu Marszałkowskiego. Przygotowujemy się także do ogłoszenia przetargu. Nastąpi to zapewne na przełomie sierpnia i września, raczej ze wskazaniem na wrzesień. W najbliższym czasie zorganizujemy także dwa spotkania z mieszkańcami, na których zostaną wyjaśnione wszystkie sprawy proceduralne. Na stronie internetowej starostwa jest już pełna informacja dotycząca realizacji projektu - mówi Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, wicestarosta średzka.
(kóz)