MŁODZIKOWO. 11 kwietnia w Stadninie Koni w Młodzikowie odbył się unikalny pokaz siewu bezpośredniego i uproszczonego. Organizatorami tej imprezy były dwie największe w Polsce redakcje o tematyce rolniczej - "Profi" i "Top Agrar Polska"
Premierowa polowa impreza cieszyła się nadspodziewanie dużym zainteresowaniem rolników, przedsiębiorstw dostarczających technologie uprawowe i fanów techniki rolniczej. Składała się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Spotkanie otworzyli dr Adam Koziolek - prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, Karol Bujoczek - redaktor naczelny "Top agrar Polska", dr Piotr Łuczak - redaktor naczelny "Profi". Wykład o zaletach i ograniczeniach uprawy pasowej na różnych typach gleb i w uprawie różnych roślin wygłosił prof. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego, a o doświadczeniach praktyków w siewie pasowym opowiedział Artur Szymczak.
Druga część odbyła się już na polach stadniny, gdzie zjechało się kilkanaście przedsiębiorstw z agregatami i maszynami do siewu pasowego i bezpośredniego - Agro-Masz, Agro-Tom, Agro-Sznajder z Horschem, Claydon, Czajkowski, Korbanek z Arbosem, Kuhn, Lemken, Maschio-Gaspardo, Mzuri, Pottinger, Kockerling i Unia. Obok na gości czekało miasteczko wystawiennicze firm z branży agro, w tym: John Deere, Soufflet Agro Polska, Nokian Tyres, Pioneer.
Każdy z uczestników mógł przekonać się na własne oczy, jak pracują sekcje siewne i uprawowe maszyn, jak wygląda rola po siewie, jak głęboko zadany został materiał siewny i czy resztki pożniwne (a siew odbywał się w ściernisko) nie zapychają agregatu. Pokazy te są już kolejną imprezą odbywającą się w Gospodarstwie Rolnym Wojciechowskich, gdzie prezentowane są nowoczesne technologie uprawy gleby, nowe odmiany roślin (na warsztatach polowych) uwzględniając zmieniający się klimat, niedobór wody oraz idący postęp technologiczny.
(r)