Szkoła działająca przy Wielkopolskiej Wyższej Szkole Społeczno - Ekonomicznej w Środzie może się pochwalić tym, że jej uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki procentowe z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i historii, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Szkoła uzyskała także znakomity wynik z języka angielskiego. Na poziomie podstawowym było to aż 89,06. Druga na liście szkoła - Gimnazjum w Słupi Wielkiej - uzyskała wynik 74,86.
Trzeba jednak zaznaczyć, że dobry wynik gimnazjum z Zespołu Szkół Akademickich to nie tylko praca nauczycieli, ale także sposób prowadzenia rekrutacji. Do szkoły można się bowiem dostać dysponując odpowiednią średnią ze szkoły podstawowej. ZSA wyławia zatem uczniów z dobrymi wynikami. To także przyniosło świetne rezultaty podczas egzaminu gimnazjalnego.
Jak wypadł egzamin w innych szkołach? Na „pudle", czyli dwóch kolejnych najwyższych miejscach w rankingu, znalazły się szkoły z gminy Krzykosy. Tym razem wyżej znalazło się Gimnazjum w Sulęcinku, które wyprzedziło Krzykosy. Obie szkoły dzieli jednak zaledwie „rzut kamieniem". Uczniowie z Sulęcinka byli lepsi od swoich sąsiadów z języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki, uczniowie z Krzykos lepiej napisali historię i wiedzę o społeczeństwie. W Sulęcinku lepiej wypadł także egzamin z języka angielskiego. Lepiej od uczniów tej szkoły poziom podstawowy napisali tylko wspomniani gimnazjaliści z ZSA w Środzie oraz ze Słupi Wielkiej.
Tuż za podium znalazły się dwa gimnazja z gminy Środa. Wyżej, na 4. miejscu, uplasowała się Słupia Wielka, a na 5. miejscu gimnazjum działające w Zespole Szkół Rolniczych.
Najsłabiej egzamin wypadł w Gimnazjum nr 1 w Środzie. To największe gimnazjum w powiecie średzkim. Egzamin pisało tam aż 146 uczniów. Średnia była tam jednak słaba. Tylko nieco lepiej egzamin wypadł w Gimnazjum w Pigłowicach, w gminie Zaniemyśl oraz w Gieczu, w gminie Dominowo.
Już w ubiegłym tygodniu wyniki Gimnazjum nr 1 w Środzie ogłosiła na łamach „Średzkiej" dyrektor tej placówki Jadwiga Wiegand. Pisała m.in.: Czy potrzebne są rankingi szkół tworzone na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego? Odpowiadamy: tak - ale jedynie poprzez analizę tendencji rozwojowej szkoły. Szkoła większości z nas kojarzy się z ocenianiem, które zawsze budziło i budzi wiele emocji. Emocji tym większych, im więcej na rynku oświatowym pojawia się szkół niepublicznych, które mogą określać kryteria naboru (wysoka średnia ocen) i przyjmować tylko uczniów je spełniających. Warunki przyjmowania uczniów do szkół publicznych określa i narzuca prawo oświatowe, więc środowisko uczniowskie jest bardziej zróżnicowane". I jest w tym oczywiście racja.
Nie jest bowiem tajemnicą, że w Środzie uczniowie z najwyższymi średnimi trafiają obecne przede wszystkim do Niepublicznego Gimnazjum „Keglik" (uczniowie tej szkoły jeszcze nie pisali egzaminu gimnazjalnego) oraz do Zespołu Szkół Akademickich. Dlatego te szkoły po prostu muszą uzyskiwać najwyższe średnie.
Ranking został przygotowany po zliczeniu średnich wyników z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i historii, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Nie był brany pod uwagę egzamin językowy. Pełne wyniki z poszczególnych egzaminów publikujemy już dziś na www.gazetasredzka.pl.
(kóz)
Ranking gimnazjów
1. ZSA Środa (gmina Środa, liczba zdających 60) - 282,39
2. Sulęcinek (gmina Krzykosy, liczba zdających 32) - 254,87
3. Krzykosy (gmina Krzykosy, liczba zdających 23) - 253,78
4. Słupia Wielka (gmina Środa, liczba zdających 22) - 251,92
5. ZSR Środa (gmina Środa, liczba zdających 47) - 231,40
6. Chocicza (gmina Nowe Miasto, liczba zdających 50) - 229,14
7. Zaniemyśl (gmina Zaniemyśl, liczba zdających 57) - 225,25
8. Nowe Miasto (gmina Nowe Miasto, liczba zdających 54) - 217,28
9. Pięczkowo (gmina Krzykosy), liczba zdających 21) - 213,47
10. Giecz (gmina Dominowo, liczba zdających 29) - 204,56
11. Pigłowice (gmina Zaniemyśl, liczba zdających 11) - 200,37
12. Gimnazjum nr 1 Środa (gmina Środa, liczba zdających 146) - 193,05
[W kolejności nazwa gimnazjum, gmina, liczba uczniów, wynik punktowy po zliczeniu średnich z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i historii, matematyki i przedmiotów przyrodniczych]