W sobotę otwarta została Aleja Pamięci w Zaniemyślu, ale żeby mogła zostać otwarta najpierw odbyło się uroczyste nasadzenie 25 drzew, która upamiętniają bohaterów ziemi zaniemyskiej, zamordowanych w Katyniu i Kalininie oraz w niemieckich więzieniach i obozach zagłady
Aleja Pamięci powstała za ośrodkiem Bojanowe Gniazdo, na odcinku ścieżki od ul. ks. Nawrowskiego i św. Wawrzyńca, w kierunku zaniemyskiego amfiteatru. Aleja poświęcona jest bohaterom ziemi zaniemyskiej, zamordowanym w Katyniu i Kalininie oraz niemieckich więzieniach i obozach zagłady. W sumie upamiętnionych w ten sposób zostało 25 mieszkańców ziemi zaniemyskiej, w tym żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Przy alei stanie w przyszłości tablica z sylwetkami bohaterów, a tablica i aleja są elementem edukacyjnej ścieżki historycznej w Zaniemyślu.
Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Ziemia Zaniemyska oraz Towarzystwo Przyrodnicze Kumak. W sobotniej uroczystości wzięły udział rodziny zamordowanych oraz spora grupa mieszkańców Zaniemyśla. Sylwetki bohaterów przypomniała prezes Stowarzyszenia Ziemia Zaniemyska Henryka Noetzel, a drzewka przed nasadzeniem poświęcił ks. proboszcz Jacek Leśniewski.
Wśród upamiętnionych drzewkami znaleźli się m.in. ppor. rez. Edmund Biały i ppor. rez. Józef Wolniewicz, którzy zostali zamordowani w Katyniu, oraz st. post. PP Franciszek Idaszak i przod. PP Antoni Łopatka, którzy zostali zamordowani w Kalininie, a pochowani są w Miednoje. Przy alei znajdziemy też drzewka zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych: Franciszka Unruga, Szczepana Wojtysiaka, Jana Postaremczaka, Stanisława Kajdana, Stanisława Niemiera, Aleksandra Menesiaka, Stefana Pacholskiego, Stanisława Kruszona, Jadwigi Stefaniak i Agnieszki Stefaniak. Upamiętnionych zostało także dwóch prezesów OSP Zaniemyśl - Jan Gruszkiewicz (został rozstrzelany w 1940 r.) i Kazimierz Menesiak (zamordowany w Mauthausen).
krzem