W piątek 11 maja Zarząd Powiatu Średzkiego ogłosił nazwiska 9 nowych Ambasadorów Powiatu Średzkiego. W tym roku wyróżnienia te przyznano w 8 kategoriach
Kapitułę konkursu stanowi Zarząd Powiatu Średzkiego, który podczas piątkowej uroczystości w całości stawił się na scenie. by pogratulować laureatom. W tym roku starosta Marcin Bednarz, wicestarosta Piotr Kasprzak oraz członkowie zarządu Wiesława Strugarek, Dariusz Tomaszewski i Tomasz Roszyk postanowili, że nagrody te przyznane zostaną w 8 kategoriach. Propozycji było łącznie 24. Ostatecznie zarząd wyłonił 9 ambasadorów w 8 kategoriach. Oficjalne rozstrzygnięcie było w piątkowe popołudnie w Przymiarkach w gminie Solec Wielkopolski. Zarząd Powiatu Średzkiego postanowił bowiem, że co roku inna gmina ma być gospodarzem gali.
W spotkaniu udział wzięła spora grupa samorządowców. Wśród nich byli radna sejmiku województwa wielkopolskiego Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, burmistrz Wojciech Ziętkowski, wójtowie, przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego Ewa Kusik, duchowieństwo, radni powiatowi oraz radni z poszczególnych gmin powiatu, szefowie służb mundurowych, prezesi spółek i instytucji, laureaci poprzednich edycji konkursu.
W kategorii „gospodarka" tytuł ambasadora otrzymał Paweł Zieliński - wspólnik w firmie Lokum Spółka jawna.
W kategorii „kultura i sztuka" tytuł otrzymał Bronisław Hyżorek - artysta, nauczyciel, działacz kulturalny, jeden z najbardziej znanych mieszkańców gminy Nowe Miasto. Założyciel Zespołu Folklorystycznego Chociczanie - dziś zespołu o nazwie Laskowiacy i współzałożyciel środowiskowego chóru Domino Cantemus. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy zawodowej i działalności artystycznej.
W kategorii „sport" wyróżniono dwóch hokeistów. Ambasadorami zostali Marcin Szczęsny, zawodnik Miejskiego Klubu Sportowego Środa oraz Bartosz Zaworski - zawodnik KS Warta Poznań. Obaj sportowcy wywalczyli złoty medal na pierwszych mistrzostwach Europy w 5-osobowym hokeju na trawie chłopców U-16 w Wałczu.
W kategorii „turystyka i sport" statuetkę odebrali członkowie Rowerowej Grupy Solczanie. Działająca od 2012 r. grupa rowerowa ma 15 stałych członków i spore grono sympatyków.
W kategorii „zdrowie" tytuł ambasadora otrzymała Janina Juskowiak-Kaczmarek, specjalista w dziedzinie pediatrii oraz neonatologii. Ordynator oddziału noworodkowego od 1998 r. do dziś. W 2016 roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego została wybrana Lekarzem Roku Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie pediatrii.
W kategorii „działalność społeczna" tytuł otrzymało działające od 1999 roku Towarzystwo Średzkich Amazonek.
W kategorii „oświata i nauka" wyróżnienie to otrzymał średzianin, biolog, antropolog, nauczyciel akademicki, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w kadencji 2016-2020 profesor dr hab. Dariusz Wieliński.
W kategorii „administracja" ambasadorem został powiatowy lekarz weterynarii Dariusz Karczewski.
Tegoroczną galę ambasadorów, którą prowadziła Katarzyna Kicinska-Pajchrowska, zakończył koncert Ani Dąbrowskiej.
pik