Gmina Środa chce wymienić część lamp ulicznych na terenie miasta. Lampy sodowe mają zostać wymienione na ledowe. Ma to przynieść poważne oszczędności, nawet w wysokości 50 procent obecnych kosztów
Wszystko wskazuje na to, że gmina Środa, podobnie jak powiat średzki, będą bliżej współpracować w tym zakresie ze średzką firmą Lena Lighting. Producent lamp proponuje nie tylko bardzo ciekawe rozwiązania, ale w dodatku dla Środy przygotowuje dobrą ofertę. Niedawno pisaliśmy o wymianie części oświetlenia w Zespole Szkół Rolniczych, teraz okazuje sie, że miasto zamierza skorzystać w propozycji formy w zakresie wymiany lamp ulicznych.
W gminie Środa jest obecnie około 4 tys. punktów świetlnych. Tylko 1,2 tys. z nich znajduje się bezpośrednio w gestii miasta, resztą zarządza energetyka. Jak powiedział nam Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego Urzędu Miejskiego w Środzie, w 200 punktach jest już oświetlenie ledowe. Miasto chciałoby teraz wymienić lampy w pozostałych należących do siebie 1 tys. punktów.
- Nie ukrywam, że liczymy na oszczędności w zużyciu prądu. W tym roku zapłacimy za 1 kWh 38 gr., a jeszcze rok temu ta cena wynosiła 26 gr. Musimy sposoby na obniżenie kosztów, a wymiana lamp wydaje sie najlepszym sposobem. Pozwoli ona docelowo obniżyć koszty nawet o 50 procent - mówi naczelnik Michał Orłowski.
Obecnie gmina Środa płaci rocznie za oświetlenie uliczne około 900 tys. zł. Gdyby udało się docelowo wymienić wszystkie punkty świetlne, oszczędności docelowo wyniosłyby więc kilkaset tysięcy złotych. Na razie gmina musi zadowolić się jednak swoimi lampami.
W pierwszej kolejności na lampy ledowe ma być wymienionych 185 punktów na tzw. północnej ramie miasta, czyli na ulicach Dmowskiego, Popiełuszki, Krajewskiego, Weychana do hallera praz na ulicy Kilińskiego i Dolnej.
Tymczasem firma Lena Lighting zamierza wymienić wszystkie lampy na ścieżce pieszo - rowerowej wokół Jeziora Średzkiego. Średzki producent lamp zrobi to w całości na własny koszt. Firma zdecydowała się na taki krok dlatego, że po zamontowaniu oświetlenia w tym miejscu w latach poprzednich okazało się, że około 18 - 20 z 60 lamp dość szybko przestała świecić. Teraz Lena Lighitng zamierza wykorzystać zupełnie nowy swój produkt.
(kóz)