Badanie cytologiczne (tzw. wymaz lub rozmaz cytologiczny) pozwala na ocenę szyjki macicy pod kątem stanów zapalnych, przednowotworowych i nowotworowych. Wykonywane jest za pomocą wziernika ginekologicznego oraz szczoteczki cytologicznej jednorazowego użytku. Lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nakłada rozmaz na szkiełko cytologiczne. Badanie to odbywa się na fotelu ginekologicznym. 

Przed przystąpieniem do badania należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób przygotowania:

- na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie trwania miesiączki,

- badanie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni od ostatniego dnia miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki (najlepiej w  pierwszej połowie cyklu miesiączkowego),

- co najmniej 4 dni przed badaniem należy odstawić leki/preparaty dopochwowe, 

- w dniu badania nie należy stosować płukania dopochwowego oraz maści,

- co najmniej 1 dzień przed umówionym badaniem cytologicznym nie należy wykonywać badania ginekologicznego/USG przezpochwowego,

- w przypadku pojawienia się  stanu zapalnego w  narządach rodnych należy zastosować leczenie, a dopiero później zgłosić się na badanie w celu pobrania wymazu.

Odpowiednie przygotowanie pozwala wykonać badanie w prosty, bezbolesny i szybki sposób.

Warto pamiętać, aby przed badaniem przygotować informacje dotyczące terminu ostatniej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego, przyjmowanych leków, stosowanych metod antykoncepcyjnych, przebytych lub przewlekłych chorób oraz ciąż i porodów. 

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa  – w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy oraz w mammobusie, w którym można wykonać mammografię. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie średzkim:

Mammobus: Zaniemyśl – 5.02.2019, 29.03.2019

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie średzkim prowadzą lekarze rodzinni               w Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego PROXIMUS w Zaniemyślu. 

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych, wydarzeń lokalnych oraz postojach mammobusu                              lub cytobusu  – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka                 lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna. 

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu,             ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!