W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy wszystkie Panie w wieku 25-59 lat do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach cytologicznych.


Badanie cytologiczne to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które umożliwia wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju, dając szansę całkowitego wyleczenia. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet, dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych umożliwiających zapobieganie rozwojowi choroby.

Wśród czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy duże znaczenie ma przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie znanych jest ponad 120 odmian wirusa HPV, z czego ponad 40 przekazywanych jest drogą płciową. Większość z nich nie powoduje żadnych objawów, a zakażenie nimi mija samoistnie w okresie do 2 lat, jednakże niektóre typy wirusa prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.

Przewlekła infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększa prawie 500-krotnie ryzyko nowotworu szyjki macicy. Największy udział w tworzeniu raka szyjki macicy mają wirusy HPV typu 16 i 18, natomiast w powstawaniu łagodnych zmian wirusy typu 6 i 11. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi głównie na drodze kontaktów płciowych, dlatego tak istotne jest, aby każda kobieta aktywna seksualnie regularnie wykonywała badania cytologiczne.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w cytobusie - mobilnym gabinecie ginekologicznym, na terenie całego województwa. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Dodatkowo wszystkie Panie w wieku 50-69 lat zachęcamy do udziału w bezpłatnych profilaktycznych badaniach mammograficznych.

 

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie średzkim:

Cytobus: Zaniemyśl - 15.05.2018


Mammobus: Krzykosy - 28.05.2018, Środa Wielkopolska - 01.06.2018, Dominowo - 12.06.2018, Nowe Miasto nad Wartą - 19.06.2018

 

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu - www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Serdecznie zapraszamy!