W niedzielę w TVP Kultura wyemitowany został odcinek nowego teleturnieju pt. Giganci Historii z udziałem średzianina Dariusza Węcławiaka
W teleturnieju kanału TVP Historia „Giganci Historii" pasjonaci historii popisują się znajomością zdarzenia lub okresu historycznego. Każdy odcinek programu poświęcony jest innym wydarzeniom. W warszawskim studio TVP średzianin zmagał się z rywalami w odcinku dotyczącym rozegranej w 1610 roku bitwy pod Kłuszynem.
W nadanym w sobotę teleturnieju, prowadzonym przez Przemysława Babiarza, wzięło udział pięcioro uczestników, z czego większość z nich reprezentowała Wielkopolskę. Obok Dariusza Węcławiaka w szranki stanął też mieszkaniec Poznania (który ostatecznie wygrał ten odcinek teleturnieju) oraz Suchego Lasu. W złożonym z kilku rund turnieju wzięła też udział grupa rekonstrukcyjna z Krakowa, a w loży zasiedli eksperci - profesorowie historii, reprezentujący krajowe uniwersytety.
Kilkuetapowy turniej stał się szczególnie emocjonujący w trakcie rundy trzeciej „Szach-Mat", kiedy to każdy z uczestników zadawał przeciwnikom wcześniej przygotowane pytania. Po nadrobieniu punktacji Dariusz Węcławiak brawurowo wszedł do rudny finałowej, w której postawił wszystko na jednej szali i wybrał pytanie za maksymalną liczbę punktów. Niestety, tym razem ryzyko się nie opłaciło, ale i tak było warto. - Bardzo przydała się też wiedza przyswojona wiele lat temu, w czasie przygotowań do „Wielkiej Gry" z tematu „Polska za panowania Wazów". Mimo że było to dawno temu, teraz bardzo mi pomogło - podkreśla D. Węcławiak.
(so)