O otwarciu wystawy po jej przebudowie i modernizacji pisaliśmy przed tygodniem. Wystawa "Terra Sancta. Giecz w monarchii piastowskiej" została otwarta w 2011 roku. Po sześciu latach przyszedł czas na jej zaktualizowanie. Jak przed tygodniem mówiła kierownik oddziału muzeum Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Teresa Krysztofiak, poprawiono również niedoskonałości dotychczasowej wystawy, zaktualizowano stan wiedzy i dodano nowe zabytki. Na wystawie eksponowany jest fragment licznego zbioru przedmiotów o charakterze luksusowym, jakimi archeologów obdarzyła giecka ziemia. Jego znaczącą część stanowią okazy unikatowe, których obecność nie tylko dobitnie poświadcza rangę ośrodka grodowego w Gieczu, ale też potwierdza jego wyjątkowość.
Muzeum w Gieczu czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 - 17:00 (tylko jeszcze w najbliższą sobotę i niedzielę czynne od godz. 10:00).
Muzeum w Gieczu ma już ustalony kalendarz tegorocznych imprez plenerowych.
Już za tydzień, w niedzielę 7 maja, Giecz zaprasza na piknik rekreacyjno-historyczny "Życie codzienne w gieckim grodzie" w ramach Weekendu na Szlaku Piastowskim. W programie pokazy i warsztaty rzemiosł wczesnośredniowiecznych, gra terenowa oraz koncert grupy Koło Jana. Piknik zaplanowany jest w godz. 12:00 - 17:00.
Z kolei 20 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W Gieczu tego dnia, a raczej tej nocy, zaplanowano wieczorno - nocne oprowadzanie po ekspozycjach i rezerwacie. W kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela wysłuchać będzie można opowieści o archeologicznych badaniach prowadzonych przy kościele grodowym. W planie również gra terenowa, pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł oraz koncert grupy Koło Jana. Na tę imprezę w godz. 18:00 - 24:00 wstęp będzie bezpłatny.
16 lipca odbędzie się sztandarowa impreza giecka, czyli kolejny piknik rekreacyjno - historyczny i inscenizacja z cyklu "Letnie o Piastach bajanie...". W programie pokazy i warsztaty wytwórstwa wczesnośredniowiecznego zakończone inscenizacją działań misyjnych koordynowanych przez Bolesława Chrobrego, a w szczególności misji św. Wojciecha do Prus. Okazją jest 1020. rocznica śmierci świętego. Impreza odbędzie się w godz. 14:00 - 20:00 - wstęp również bezpłatny.
Bezpłatny będzie wstęp również na „Dziady", które odbędą się 4 listopada. Inscenizacja słowiańskich rytuałów pogrzebowych oraz obrzędów związanych ze świętem zmarłych (kult przodków) rozpocznie się o godz. 17:00.
krzem