Od wtorku radny miejski Mateusz Czaplicki jest dyrektorem generalnym Polonii Środa. To duża niespodzianka. Radny w ostatnich wyborach samorządowych był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza miasta, a zawodowo do tej pory nie zarządzał żadną instytucją ani firmą
Mateusz Czaplicki urodził się w 1991 roku w Środzie. Ukończył w stopniu licencjata politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i stopniu magistra ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. - Oba kierunki kończyłem z myślą o pracy w służbie publicznej, ale także w szeroko pojętych mediach i komunikacji społecznej - mówił "Średzkiej" w 2018 roku.
Zawodowo przez 2,5 roku był asystentem u wojewody wielkopolskiego i 1,5 roku asystentem wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Pracował w branży public relations, a następnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Środzie. W ostatnim czasie pracował w firmie zajmującej pozyskiwaniem środków europejskich dla rolników.
Od 10 lat jest sołtysem Rumiejek. W 2014 roku jako 23-latek został po raz pierwszy radnym miejskim i jest nim do tej pory. Jako radny decyduje także o środkach na budowę piłkarskiego stadionu miejskiego. Tydzień temu, jeszcze nie będąc pracownikiem Polonii Środa, głosował tak jak i prawie wszyscy inni radni za przeznaczeniem dodatkowych ponad 800 tys. zł na prace wykończeniowe na stadionie.
Do tej pory jako o swojej największej pasji poza samorządem i polityką mówił o grach wideo. Teraz - już zawodowo - zarząd Polonii liczy zapewne, że będzie tą pasją piłka nożna.
- Cieszę się, że mogę podjąć nowe wyzwanie zawodowe w dynamicznie rozwijającym się klubie sportowym, jakim jest Polonia Środa. Rodzina polonistów to środowisko osób gotowych do podnoszenia poprzeczki, odnoszenia sukcesów i wytrwałego sięgania po następne. To nas łączy - mówi nowy dyrektor na stronie Polonii Środa. - Ostatni okres mojej działalności zawodowej związany był z pozyskiwaniem i rozliczaniem dotacji europejskich oraz krajowych. Pomagałem samorządom z całej Polski w zdobywaniu funduszy. Dzięki przygotowanym przeze mnie projektom włodarze gmin i powiatów mogli oferować swoim mieszkańcom skrojone do ich potrzeb usługi.
Mateusz Czaplicki dodaje także, że wysuwając swoją kandydaturę na stanowisko dyrektora w Polonii, kierowała nim przede wszystkim chęć rozwoju zawodowego i poszukiwania nowych wyzwań. - Uznałem, że moje dotychczasowe doświadczenia świetnie wpisują się w profil kandydata, którego Polonia poszukuje. Cieszę się, że jako średzianin mogę wykorzystywać swoje umiejętności na rzecz klubu, który dla Środy Wielkopolskiej jest wizytówką. Polonia ma prężnie działającą akademię piłkarską, zarządza bazą świetnie utrzymywanych obiektów oraz posiada wspaniałą historię sportowych sukcesów. Możliwość uczestniczenia w budowie tak znaczącego projektu jest dla mnie dużą wartością - mówi.
Jako dyrektor generalny klubu ma być odpowiedzialny za budowanie relacji z partnerami Polonii. Będzie też odpowiedzialny za pozyskiwanie dotacji i grantów na rozwój działalności klubu oraz nadzór nad działem administracyjnym i bieżącą pracą osób zatrudnionych w klubie.
Pod informacją o nowym dyrektorze generalnym swój komentarz umieścił także Rafał Ratajczak, prezes Polonii. "Pan Mateusz Czaplicki został wybrany na Dyrektora Klubu tylko i wyłącznie ze względu na swoje kompetencje, umiejętności, doświadczenia zawodowe oraz bardzo wyraźną chęć dalszego rozwoju. Stanowisko Dyrektora było wolne od dłuższego czasu, ogłoszenie było kolportowane zarówno w mediach społecznościowych jak i w średzkim Urzędzie Pracy. Na to stanowisko było kilku kandydatów z kraju oraz bardzo mało osób z naszego regionu. Wierzę, że wspólnie z obecnymi pracownikami nowy Dyrektor Klubu pomoże Zarządowi Polonii w dalszym szybkim rozwoju naszego klubu" - napisał.
(k)