Policja negatywnie oceniła pomysł, by pozwolić na terenie kąpieliska miejskiego spożywać alkohol. Sprawa jest kontrowersyjna, bo kąpielisko w mieście mamy jedno. I musi pomieścić wszystkich. Moim zdaniem - zwłaszcza uwzględniając najmłodszych.
Policja innej opinii wydać po prostu nie mogła. Bo względy bezpieczeństwa w sprawach dotyczących używania alkoholu są jasne. Alkohol bywa przyczyną najpoważniejszych wypadków. Nie mówiąc o tym, że - tak jak piszą niektórzy rodzice - trudno wyobrazić sobie zabawę na placu zabaw w otoczeniu osób pociągających piwo, nie mówiąc już o mocniejszych alkoholach.
Dlatego burmistrz powinien przemyśleć całą sprawę. Powinni nad tym także spokojnie usiąść radni miejscy. Dziś wiadomo, gdzie nad jeziorem można pić piwo. Podobnie, jak to jest podczas imprez masowych, strefa, gdzie wolno spożywać alkohol jest jasno określona, choć przecież wydawałoby się, że wypicie piwa pod sceną nikomu nie zaszkodzi. Może jednak zaszkodzić i w moim przekonaniu lepiej dmuchać na zimne. Stanowisko policji powinno być wzięte pod uwagę.
W dzisiejszym wydaniu "Średzkiej" piszemy o konsultacjach dotyczących budowy trasy katowickiej na terenie powiatu średzkiego. Do rozpoczęcia samej inwestycji ciągle jest daleka droga. Ale już dziś zbierane są głosy co do przebiegu trasy. Bez wątpienia źle by się stało, gdybyśmy te konsultacje jako lokalna społeczność odpuścili.
Nie ma wątpliwości, że przy budowie takiej drogi znajdzie sie sporo osób niezadowolonych. Niektórzy stracą najszybszy dojazd do swoich pól, niektórzy stracą spokój i ciszę. Być może będą takie osoby, które stracą swoje dzisiejsze domy. Dlatego tak ważne jest, aby interesować się tym, co się dzieje. Na bieżąco będziemy śledzić wszystkie wydarzenia. Pewne jest tylko to, że dwupasmowa ekspresówka jest wszystkim bardzo potrzebna.
Piszemy dziś także o pomysłach obniżenia wynagrodzenia samorządowcom, starostom, burmistrzom, wójtom, ich zastępcom. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Odpowiedzialność musi być dobrze wynagradzana. Pracowitość oceniamy co cztery, a już wkrótce co pięć lat, skreślając kratki przy kandydatach, którzy najbardziej nam odpowiadają.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl