W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będziemy zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych
Program średzkiego finału jest bogaty. Już o godz. 10:00 na Pływalni Miejskiej rozpoczną się sztafety pływackie - rodzinne i zakładowe. Od godz. 10:00 rozpocznie się rejestracja biegu "Policz się z cukrzycą" nad Jeziorem Średzkim. Od godz. 10:30 średzcy diabetycy będą mierzyć poziom cukru we krwi. Pół godziny później odbędzie się bieg dla dzieci na 300 i 600 m. Na godz. 12:00 przewidziano nordic walking - Super Grupa" i Morsy z Doliny Moskawy. Finałem będzie o godz. 12:30 bieg dorosłych z 6 km.
W tym czasie finał WOŚP będzie się rozgrywał także w Ośrodku Kultury. W ramach spotkań podróżniczych o godz. 12:00 Jędrzej Józefowicz opowie o Islandii, a o godz. 15:00 Maja i Damian Kamińscy - o wyprawie na Aconcaguę. O godz. 13:00 będzie można zobaczyć spektakl "Drogowskazy".
O godz. 16:00 rozpocznie się blok "Ośrodek Kultury dla WOŚP". Będzie można zobaczyć występy artystyczne grup tanecznych i wokalnych, Niepubliczne Przedszkole Artystyczno - Teatralne ZOO pokaże jasełka (godz. 16:30), posłuchamy koncertu Grupy Rodzinnej Pajszczyk i Sysak (godz. 17:30).
O godz. 19:00 rozpocznie się licytacja na Starym Rynku. Będzie można wylicytować m.in. bon Mrówka na zakupy o wartości 1000 zł, tort, vouchery do restauracji, do kosmetyczki, na siłownię, gadżety od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, m.in. koszulkę, kubek, kalendarz, kilka obrazów, gadżety od Polonii Środa, voucher na strzelnicę i wiele innych.
Tradycyjnie o godz. 20:00 odbędzie się "Światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.
Przypomnijmy, że Finał WOŚP odbywa się pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych".
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej - zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W zależności od wyników zbiórki zarząd fundacji może zdecydować także o realizacji próśb dotyczących pomocy w większych inwestycjach, jak chociażby wsparcie w wyposażeniu centralnych sterylizatorni czy pracowni MRI. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.
(k)