W niedzielę zakończyły się Dni Powiatu Średzkiego. W tym roku organizatorzy postawili na różnorodność. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Można się było przebadać, posłuchać muzyki, obejrzeć film i dobrze zjeść
Dni Powiatu rozpoczęła w piątek uroczysta sesja Rady Powiatu Średzkiego (piszemy o tym w osobnym tekście). W sobotę już od rana na rynku rozłożyło się Białe Miasteczko. Średzianie mieli okazję zbadać sobie słuch i wzrok, porozmawiać z dietetykiem, sprawdzić ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, dowiedzieć się, na czym polega profilaktyka raka piersi oraz przejść krótkie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Zainteresowanych było sporo, często z badań korzystali mieszkańcy, którzy w sobotę robili zakupy w centrum miasta.
W samo południe wystartował program artystyczny pod hasłem „Cudze chwalicie..." Powiatowe prezentacje kulturalne rozpoczął występ zespołu „Złota Jesień" z Nowego Miasta. Później scenę zawojowały tancerki z formacji Tip Top oraz dzieci z Dominowa. Dynamiczne układy pokazały też grupy taneczne ze średzkiego Ośrodka Kultury, a wokalnie do wspólnego śpiewania zachęcali członkowie Lutni z Zaniemyśla, Gamy z Krzykos i soliści ze średzkiego OK. Występy, oklaskiwane przez sporą widownię, zakończył pokaz grupy Harmonic mini.
Jak zwykle ciepło, z humorem i „pod nóżkę" zagrał zespół Średzioki, który zaprezentował swoje znane i lubiane przeboje.
Wieczorem na płycie rynku rozstawiło się kino plenerowe. Na leżakach przed ekranem zasiedli milusińscy (i nie tylko), którzy z wielkim zainteresowaniem (a dorośli z sentymentem) obejrzeli bajki z Bolkiem i Lolkiem. Sobotni wieczór zakończył pokaz „Bohemiam Rapsody".
Przez całą sobotę i niedzielę na rynku można było też dobrze zjeść - wszystko za sprawą licznie rozstawionych tu food trucków.
W niedzielę imprezy w ramach Dni Powiatu przeniosły się nad średzkie jezioro. Tutaj już w godzinach przedpołudniowych zjawiły się całe rodziny wraz ze swoimi czworonożnymi pupilami. Na początek odbył się bieg dla dzieci i piesków, a w samo południe wystartowali dorośli oraz och pupile. Podczas Pieskiego Pikniku była też okazja porozmawiać z pracownikami schroniska dla zwierząt, wysłuchać porad behawioralnych i weterynaryjnych oraz obejrzeć karetkę dla zwierząt. Ciekawy okazał się też tor agality, podczas którego pieski z wdziękiem pokonywały przeszkody.
Po południu niezwykle kolorowo zrobiło się podczas sypania proszkami holi. W zabawie wzięły udział nie tylko dzieci, ale również dorośli. A blok koncertowy rozpoczął występ znanego w Środzie zespołu Importento. Średzki zespół gra od 2004 roku utwory autorskie oraz covery m.in. Deep Purple, Pink Floyd i Van Halen. W tym roku średzianie mieli już okazję słuchać kapeli kilka miesięcy wcześniej, podczas czerwcowych sejmików kultury.
Jako drugi wystąpił na scenie zespół Cisza. Znów ze sceny popłynęły ostre brzmienia. Kapela z Brodowa zagrała swoje kompozycje i covery w bardzo ciekawych aranżacjach.
Gwiazdą wieczoru był bardzo w Środzie popularny zespół Yerlam. Muzycy, jak zwykle, rozkołysali średzian w rytm muzyki reggae. Pogoda dopisała, publiczność bawiła się więc nad jeziorem znakomicie. Jeden z utworów zespół dedykował Jędrzejowi Józefowiczowi, który niedawno wrócił do Środy z pieszej wyprawy do Rzymu.
Klimatyczny, radosny koncert zakończył tegoroczne Dni Powiatu Średzkiego.
Hanna Sowa