Edyta Kwietniewska
rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie

Słysząc słowo „Solidarność" każdy z Polaków widzi przed oczami walkę o prawa pracownicze, o wolność, przeciwstawienie się komunizmowi. Dziś kierując mój tekst do mieszkańców powiatu średzkiego chcę, by słysząc słowo „solidarnie" rysowały im się obrazy wspólnych działań ku temu, żeby było bezpieczniej. Bo solidarny wg definicji to poczuwający się do współodpowiedzialności, współdziałania i wspierania kogoś. Kogo wspierać? Seniorów!
To ludzie, którzy przeżyli sporo i mają doświadczenie życiowe, charakteryzują się też dobrym sercem, współczuciem i zaufaniem do ludzi. Na tym bazują przestępcy. Ludzi starszych bez mrugnięcia oka okradają z całego dorobku życia. Dla złodziei zupełnie nie liczy się człowiek, łzy, tragedie ludzkie - tylko pieniądz, kasa, czy jak ktoś woli hajs.
Wiem, że policjanci robią wiele, nawet bardzo wiele, by uświadomić seniorów. Docierają na ich spotkania, kluby, kafejki, festyny, szkolenia. Organizują dla nich wykłady, pogadanki, debaty, materiały profilaktyczne, ulotki. Jest lepiej, ale nie idealnie. Każdy przypadek dokonanego oszustwa na seniorze policjanci przyjmujący zgłoszenie przeżywają osobiście, bo widzą te łzy rozpaczy, te trzęsące się ręce, nierzadko potrzebną interwencję lekarza, środki na uspokojenie...
Klika dni temu, 7 czerwca, komenda policji wspólnie ze starostwem organizowała duże przedsięwzięcie - debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów- Możesz mieć na nie wpływ". Emerytowani słuchacze dowiedzieli się sporo, by poprawić swoje bezpieczeństwo. To cenna inicjatywa i będzie kontynuowana, bo tylko cykliczne wydarzenia nadają sens profilaktyce. Jednak nigdy nie będziemy w stanie dotrzeć do wszystkich seniorów. To żądanie dla Was Mieszkańcy Powiatu Średzkiego. Dołóżcie małą cegiełkę do budowania bezpieczeństwa. Jak?
To prostsze niż myślicie! Po prostu rozmawiajcie z seniorami o sposobach działania przestępców. Mamy czas na plotki, na opowiedzenie ostatniego odcinka serialu, podyskutujmy o tym jak przechytrzyć złodzieja. Bo naprawdę się da! Przestrzegajcie rodziców, dziadków, sąsiadów, znajomych. Nie raz, nie dwa, ciągle. Powtarzajcie, by komunikat się utrwalił. Nie wpuszczamy nikogo do domu! Nie podpisujemy umów bez dokładnego przeczytania! Nie dajemy żadnych pieniędzy! Nie dajmy swojego dowodu osobistego. Niby proste, a jednak trudne prawda? Wnuki, dzieci, sąsiedzi - czas na wasze działanie.
(k)