Zakończył się remont odcinka drogi wojewódzkiej Środa - Września, w mieście Środa, na odcinku ul. Gnieźnieńskiej w Środzie od Wrzesińskiej do Dmowskiego. Prace będą kosztowały nieco ponad 815 tysięcy złotych i trwały niemal trzy miesiące
Remont przeszedł odcinek ulicy Gnieźnieńskiej w Środzie o długości 400 metrów. Po remoncie odcinek niewiele się zmienił, ale zyskał nową nawierzchnię drogi, wyremontowany został i poszerzony chodnik oraz na części odcinka wykonany został ściek do wody. Pobocze drogi wzmocnione zostało destruktem, a nawierzchnia siatką zbrojeniową.
Prace wykonała firma Colas Polska z Palędzia, która za remont wystawiła rachunek na kwotę 815.387,82 zł. Przypomnijmy, że ZDW zamierzał przeznaczyć na inwestycję tylko nieco ponad 500 tys. zł.
Warto pamiętać, że trwa przebudowa tej samej drogi wojewódzkiej Środa - Września na odcinku od Ruszkowa do Grzymysławic. To największa inwestycja ze środków publicznych w powiecie średzkim od 1990 roku. Droga przebiega przez teren dwóch gmin - Środę i Dominowo. Wartość inwestycji przekracza o 1/4 roczne wydatki gminy Środa na inwestycje lub inaczej to dwuletni cały budżet gminy Dominowo. Prace prowadzone na odcinku długości niespełna 10 km będą kosztować nieco ponad 36 mln zł. W 2/3 budowa drogi zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Prace wykonuje również firma Colas Polska.
Początkowo władze województwa zamierzały przebudową objąć cały odcinek od Środy do Grzymysławic, ale oferty na wykonanie całego odcinka okazały się zbyt drogie. Zarząd Dróg Wojewódzkich wartość całej inwestycji szacował na 34,5 mln zł, a tymczasem najniższe oferty w przetargu opiewały na niemal 54 mln zł. Przebudowa objęła więc tylko odcinek od strony Wrześni, a dokładniej - od skrzyżowania z drogą powiatową, prowadzącą do miejscowości Bardo w rejonie Grzymysławic, do granicy miejscowości Ruszkowo o długości 9,5 km. Przebudowa ma potrwać do maja przyszłego roku.
krzem