Przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy to na pewno bardzo ważne wydarzenie w toczącej się na naszych oczach historii miasta. Kiedy przyjeżdża prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, trzeba przekładać nawet Galę Sulisławów, co ma miejsce po raz pierwszy w dziejach naszego plebiscytu
Andrzej Duda to drugi prezydent Polski, który przyjeżdża do Środy. W 2015 roku miasto i gminę odwiedził prezydent Bronisław Komorowski. Przyjeżdżał tuż przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, które skończyła się dla niego porażką w drugiej turze wyborów właśnie z Andrzejem Dudą.
Wizyta Bronisława Komorowskiego miała charakter bardziej kameralny. Najpierw wizyta w jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy, potem przyjazd do Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej "Jana". Prezydent Komorowski zawsze bardzo chwalił wyroby z "Jany". Chwali je także prezydent Duda, który miał już nie raz okazję ich spróbować.
Jedynym akcentem publicznego spotkania z prezydentem w 2015 roku była wizyta w Galerii Miejskiej. Tam z Bronisławem Komorowskim spotkali się samorządowcy i przedstawiciele średzkich organizacji, a także dziennikarze. Prezydent wygłosił przemówienie, potem fotografował się z gośćmi i odjechał, wcześniej na Starym Rynku ściskając ręce średzianom, którzy chcieli zobaczyć prezydenta. Na Starym Rynku doszło zresztą do incydentu, kiedy kilka osób z publiczności wzniosło nieprzychylne okrzyki w stronę Bronisława Komorowskiego.
Jak zapisze się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Środzie? Wszystko okaże się w poniedziałek. Wielkim plusem jest już sam fakt, że odbędzie się spotkanie ogólne dla średzian. Trzy lata temu na pewno tego elementu bardzo zabrakło.
My zaś już teraz zapraszamy na Sulisławy z tygodniowym poślizgiem. Jak przyjeżdża Głowa Państwa, trzeba ustąpić terminu.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl