Zbliżają się kolejne święta, które z racji pandemii będą specyficzne, z ograniczeniami i koniecznym wycofaniem. Niech nie zabraknie nam w ich czasie dobrego słowa, ale i troski o tych, którzy spędzają ten czas z różnych względów samotnie

Dobre wiadomości są takie, że tuż przed świętami do Środy trafi bardzo duża dawka szczepionek. Biorąc pod uwagę dotychczas słabe dostawy, jednorazowy transport tysiąca dawek to prawdziwy świąteczny prezent dla mieszkańców Środy i powiatu. Personel szpitala będzie musiał się spiąć, aby zagospodarować tak dużą dawkę, ale w czasie pandemii zespół nie raz pokazywał, że można na nich liczyć. Oby szczepionki zaczęły przychodzić w dużych dostawach regularnie, by wszyscy chętni mogli się zaszczepić jak najszybciej.

Bo pandemia nie zwalnia, a wręcz przeciwnie - nabiera mocy. Na naszym profilu na Facebooku w miarę możliwości staramy się informować, ile kolejnych przypadków danego dnia stwierdzono w powiecie. Jasne jest, że należy robić wszystko, aby nie narażać siebie i innych. Maseczki i dystans są bardzo w cenie.

Tymczasem w ostatnich dniach zrobiło się głośno o Środzie w związku z dwiema publikacjami, jakie miały miejsce w prasie i telewizji. W przypadku pierwszej chodzi o pracowników z Ukrainy, którzy pracują na terenie naszego powiatu, a są zatrudniani przez firmę brata byłego starosty i samego starostę. Przynajmniej kilka osób skarży się na wyzysk, złe warunki pracy, czy też system kar w miejscu zamieszkania. W sprawie wypowiada się były starosta, który oskarżenia traktuje jako próbę zemsty osób, które nie były dobrymi pracownikami i musiały odejść, ale także zemstę szefowej PUP, z którą od lat jest w konflikcie. Więcej na pewno dowiemy się po wnioskach pokontrolnych, bo firmę kontrolowała straż graniczna i inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy.

Druga sprawa dotyczy dźwigów pracujących na wielkich budowach. W materiale pokazanym w TVN mogliśmy zobaczyć jedno ze średzkich osiedli, na którym według reporterów pracował dźwig, który nie miał odpowiednich odbiorów technicznych. Mimo że blok powstał, dźwig takiego odbioru nie uzyskał. Tymczasem według autorów materiału, śmiertelność na budowach jest bardzo duża i często ukrywana.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że dźwigi o których mowa w materiale w TVN oraz reportażu w „Gazecie Wyborczej", należą do przedsiębiorcy związanego z gminą Środa.

Do obu tych tematów będziemy starać się wracać w najbliższym czasie, bo są one bez wątpienia rozwojowe.

Od tematu związanego ze zdrowiem rozpoczynałem i na zdrowiu zakończę. Do Szpitala Średzkiego w weekend przyjechał mobilny rezonans. To urządzenie bardzo pożądane przez mieszkańców powiatu średzkiego. Do tej pory musieliśmy korzystać z badania rezonansem w innych szpitalach. Teraz, na razie tylko komercyjne, będziemy mogli badać się w Środzie. Przyszły także dobre informacje dotyczące pieniędzy na komorę hiperbaryczną. W naszym szpitalu urządzenie działa już od jakiegoś czasu, teraz będzie już nasze i wesprze rehabilitację okołocovidową.

Tymczasem życzę Państwu spokojnych i zdrowych świąt.

Zbigniew Król

zbigniew.krol@gazetasredzka.pl