Już wszystko wiadomo. Dziesięć projektów z powiatu średzkiego otrzyma wsparcie ze środków z Lidera Zielonej Wielkopolski. Będzie to wsparcie w łącznej kwocie 1.090.469 zł
Jak już pisaliśmy, w naborach ogłoszonych przez Lidera Zielonej Wielkopolski wpłynęło 47 wniosków. Część z nich pochodzi z powiatu średzkiego.
Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski w rozstrzygniętych naborach ma do rozdania 4,4 mln zł. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem był to nabór na dotacje, przeznaczone m.in. na rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej, zachowanie dziedzictwa lokalnego oraz na rozwijanie i podejmowanie działalności gospodarczej. Wnioski przyjmowane były do 10 grudnia.
W sumie na 47 wniosków aż 16 pochodziło z powiatu średzkiego.
Po ocenie wniosków dofinansowanie otrzyma 10 projektów z powiatu średzkiego. Trzy z nich to projekty gminne, a środki te trafią do gmin Środa i Krzykosy. Będzie to w sumie wsparcie w kwocie 147.469 zł.
Z kolei 943 tys. zł Lider Zielonej Wielkopolski przekaże na wsparcie działalności gospodarczej tworzącej miejsca pracy lub na podejmowanie działalności gospodarczej. W ten sposób dofinansowane zostanie w sumie siedem projektów.


Dwa razy Koszuty

Z trzech projektów samorządowych dwa trafią do gminy Środa - obydwa do Koszut. W sumie Koszuty otrzymają wsparcie w kwocie 104.519 zł.
W sumie na rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej na trzy nabory wpłynęło pięć wniosków. W naborze na tworzenie miejsc spotkań mieszkańców i rozwoju kultury są wśród nich dwa wnioski z powiatu średzkiego. Gmina Środa wnioskuje o dofinansowanie zmiany pokrycia dachu na świetlicy wiejskiej w Koszutach, a gmin Krzykosy o dofinansowanie poprawy estetyki i funkcjonalności świetlicy wiejskiej w Młodzikowie. W naborze tym przeznaczone zostały środki w wysokości 180 tys. zł. Minimalna wysokość pomocy to 30 tys. zł. Zmiana pokrycia dachu w Koszutach otrzyma wsparcie w kwocie 71.443 zł, a przebudowa świetlicy w Młodzikowie - 42.950 zł.
W naborze na dotacje na zachowanie dziedzictwa lokalnego wpłynęły cztery wnioski. Na zachowanie dziedzictwa lokalnego przeznaczone jest 160 tys. zł, a pomoc może wynieść od 30 do 40 tys. zł. Wśród nich jest jeden wniosek z powiatu średzkiego. To wniosek o pomoc w modernizacji sygnalizacji pożaru i włamania w Muzeum Ziemi Średzkiej "Dwór w Koszutach". Trzy pozostałe wnioski w tym naborze złożone zostały przez parafie w Mchach, Golinie i Kórniku na renowację, konserwację lub restaurację zabytkowych kościołów. Remont w muzeum w Koszutach otrzyma wsparcie w kwocie 33.076 zł.
Sporo na działalność gospodarczą
Na rozwijanie działalności gospodarczej ogłoszone zostały dwa nabory i wpłynęło na nie w sumie pięć wniosków. W każdym z nich limit środków wynosi milion złotych, a wartość pomocy - od 25 do 300 tys. zł. Wysokość wsparcia może wynieść do 50 procent całego projektu.
W naborze na wsparcie działalności gospodarczej tworzącej miejsca pracy, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań, a dokładniej na rozwój istniejącego przedsiębiorstwa ukierunkowanego na innowacje wpłynęły trzy wnioski, w tym dwa z gminy Zaniemyśl. Pierwszy dotyczy rozwoju firmy Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Olejniczak o usługi turystyki wodnej, a projekt otrzyma wsparcie w kwocie 143 tys. zł. Z kolei rozwój przedsiębiorstwa AMS Polska Jędrzej Matczak poprzez inwestycję w nowoczesną infrastrukturę otrzyma wsparcie w kwocie aż 300 tys. zł.


Pięć nowych firm ze wsparciem
Największym zainteresowaniem cieszył się nabór wniosków o pomoc na podejmowanie działalności gospodarczej - wpłynęło aż 35 wniosków. Tymczasem limit dostępnych środków to 1,4 mln zł. Pomoc może wynieść nawet 100 tys. zł i można w ten sposób sfinansować całą zamierzoną inwestycję. Pomoc otrzyma 14 projektów.
Wśród 35 wniosków aż 11 wpłynęło z powiatu średzkiego. Pięć z nich otrzyma wsparcie i to w kwocie maksymalnej, czyli po 100 tys. zł. Z gminy Środa wsparcie otrzymają Maciej Bułkowski na założenie mobilnej działalności gospodarczej oraz Paweł Sumowski na innowacyjne przedsiębiorstwo. Z gminy Zaniemyśl wsparcie otrzyma Roksany Jakubowskiej na utworzenie działalności gastronomicznej w połączeniu z bawialnią dla dzieci oraz mobilną gastronomią, z gminy Krzykosy Dariusz Zawitaj na podjęcie działalności gospodarczej, a z gminy Dominowo Marta Pauter na animacje dla dzieci i dorosłych.
Do finansowania zostało wybrane pięć innych wniosków, ale po ocenie nie zmieściły się w limicie środków, który były dzielone w tym naborze. W limicie nie zmieściły się więc średzkie wnioski Patrycji Heigenbarth na podjęcie działalności gospodarczej poprzez utworzenie pracowni cukierniczej, Szymona Kraszewskiego na budowę mobilnego serwisu motocyklowego oraz Ryszarda Walenciaka na wdmuchiwanie materiału termoizolacyjnego w celu ocieplenia budynku. Dofinansowania nie otrzymają również Joanna Springer z gminy Krzykosy, która złożyła wniosek o dofinansowanie działalności konsultant ślubny - organizacja i dekoracja ślubów oraz innych uroczystości oraz Paulina Paprzycka z gminy Zaniemyśl na Studio 4designe. Niewybrany do finansowania został wniosek Anny Czwojdrak z gminy Środa na utworzenie działalności w branży cukierniczej.


Nowe Miasto osobno
Przypomnijmy, że Lider Zielonej Wielkopolski to jedna z największych lokalnych grup działania w Polsce. Obejmuje swoim działaniem obszar aż 13 gmin członkowskich z pięciu powiatów. Są wśród nich cztery gminy w powiecie średzkim: Środa, Dominowo, Krzykosy i Zaniemyśl. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Środzie. Piąta gmina z powiatu średzkiego, czyli Nowe Miasto należy do stowarzyszenia "Z Nami Warto", które jest lokalną grupą działania z siedzibą w Żerkowie. W jej skład wchodzi siedem gminy - poza Nowym Miastem są to: Września, Pyzdry, Żerków, Kołaczkowo, Miłosław i Nekla.. W grudniu "Z Nami Warto" rozstrzygnęło kolejne nabory wniosków. Gmina Nowe Miasto otrzymało dofinansowanie na przebudowę boiska sportowego w Nowym Mieście. Kwota wsparcia wyniesie prawie 130 tys. zł.
krzem