W Środzie są obecnie trzy punkty ładowania pojazdów o napędzie elektrycznych. Kierowcy takich pojazdów mogą z nich korzystać za darmo. Tyle tylko, że Środzie są obecnie zarejestrowane trzy takie samochody
Punkty ładowania samochodów o napędzie elektrycznym znajdują się na parkingu za Urzędem Miejskim, na ulicy Poselskiej i nad Jeziorem Średzkim. Nie cieszą się wielkim wzięciem, gdyż w naszym powiecie samochodów elektrycznych prawie nie ma. Przypomnijmy, że miał jeszcze powstać jeden punkt, przy dworcu kolejowym, ale nie starczyło na niego pieniędzy.
W punktach można doładować samochód za darmo. To znaczy, że koszty pokrywa gmina. Obecnie są one bardzo skromne. Za każdy z punktów gmina Środa odprowadza stałą opłatę w wysokości... 7 zł miesięcznie, czyli w sumie 21 zł.
Tymczasem, co przewiduje ustawa, samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym, choć dużo droższe niż pojazdy na benzynę, czy diesle, dają pewne przywileje. Można nimi bowiem parkować w płatnych strefach miejskich za darmo, a nawet poruszać się bus pasami. Na razie to jednak ciągle za słaba zachęta, by średzianie masowo kupowali takie samochody.
Przypomnijmy, że takie pojazdy już wkrótce będą wyposażone w specjalne tablice rejestracyjne i naklejki.
(k)