Do tej pory w średzkim festiwalu propozycje kulinarnych spotkań z Azją zaprezentowały Zakręcona pierogarnia oraz Piwnica pod Orłem. Kolejnym uczestnikiem wydarzenia są Stare Balkony. Już od jutra do najbliższego czwartku lokal zaprasza średzian na festiwalowe menu
Stare Balkony w lutym tego roku świętowały pierwszą rocznicę funkcjonowania. Nowi właściciele restauracji usytuowanej przy ulicy Marcinkowskiego, Monika i Michał, stawiają na świeżość produktów i sezonowe warzywa. W karcie modyfikowanej zgodnie z czterema porami roku znajdziemy tradycyjny żur przygotowywany na zakwasie własnej produkcji, pizzę i sporo dań z wysokiej jakości wołowiny.
Z wizyty w lokalu z pewnością zadowoleni będą mięsożercy, dla których kuchnia przygotuje tatara, rostbef czy steki z polędwicy. Wegetarianie postawią zapewne na makarony czy sałaty. Ciekawe smaki zapewnią też oleje z manufaktury Łagowski, z którą współpracuje lokal.
W Starych Balkonach dowództwo w kuchni objęli szef Michał i pełna kulinarnej pasji Karolina. Właściciele chcieliby jeszcze bardziej postawić na regionalne akcenty, bo przecież my, Wielkopolanie cenimy to, co swojskie- pyrę z gzikiem czy piwa z miłosławskiego browaru Fortuna. Stare Balkony to miejsce, w którym w estetycznie zaaranżowanym wnętrzu zjemy rodzinny obiad, zorganizujemy imprezę firmową, roczek czy osiemnaste urodziny.
Podczas festiwalu azjatyckiego restauracja zaprosi średzian w aromatyczną podróż do Indii. W Starych Balkonach skosztujemy trzydaniowego zestawu: pakory, czyli warzyw w cieście na przystawkę, curry podanego z ryżem i chlebkiem naan jako dania głównego oraz tradycyjnego deseru barfi.
Festiwalowe menu będzie można nabyć w wersji na miejscu i na wynos w godzinach otwarcia lokalu: 12:00-18:00 od wtorku do niedzieli. Cena trzydaniowego zestawu to 30 zł. A na stronie Środa smakuje i Średzki festiwal azjatycki znajdziecie fotografie całego menu oraz kolejny konkurs, w którym można wygrać podwójne zaproszenie.
(r)