Jakub Andrzejczak
Doktor nauk humanistycznych UAM w Poznaniu, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno Ekonomicznej, właściciel PBS Humlard oraz badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury, organizator szkoleń z zakresu fonoholizmu

Fonoholizm to nadmierne i szkodliwe używanie telefonu komórkowego. W ostatnim czasie wiele dzieje się i dużo uwagi zwraca się na kampanie społeczne, które zwalczać mają zagrożenia związane z telefonami komórkowymi, ale w zakresie ruchu drogowego, czy ruch osób pieszych. Na pewno komórka w ręku kierowcy to śmiertelne zagrożenie, ale uważam, że za mało zwracamy uwagi na sprawy - wydawałoby się - oczywiste, które widzimy wokół nas. To nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych przez młodych ludzi. Wiele na ten temat powiedzieć mogą rodzice, czy nauczyciele. To poważny problem i nieraz prowadzi do uzależnienia.
Co ciekawe, nadmierne korzystanie widać już w kolejnych pokoleniach. Problem z fonoholizmem mają już także rodzice, którzy dają dzieciom złe wzorce korzystania z cyfrowych technologii.
Żeby była jasność - nie jestem przeciwnikiem korzystania z telefonów komórkowych. Jestem przeciwny zakazywaniu używania telefonów komórkowych w szkołach. To zamiatanie problemu pod dywan, które umożliwia szkołom całkowite ignorowanie tego problemu, a co ważniejsze, doprowadza do zwiększenia - i tak już dużego - dystansu między edukacją szkolną a rzeczywistością społeczną.
Potrzebna jest edukacja medialna, zwłaszcza w szkołach. Na szkoleniach, wykładach i spotkaniach zwracam uwagę młodym ludziom, często rodzicom, a także nauczycielom i wychowawcom, że zauważamy zagrożenia życia lub zdrowia spowodowane użytkowaniem telefonów komórkowych, ale ignorujemy uzależnienie na co dzień. A to spory problem.
Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia wpisała na listę chorób uzależnienie od gier komputerowych. Niebawem zapewne wpisane zostaną uzależnienia od smartfonów.
Prowadzę szkolenia otwarte, dla rad pedagogicznych, ale także dla osób, które pracują z trudną młodzieżą. Fonoholizm stał się palącym problemem także w rodzinach wymagających wsparcia. Kiedyś problemem dla tych rodzin był dostęp do internetu i nowoczesnych technologii. Dziś wraz z rozwojem telefonii komórkowej ten problem znika Do tego w takich rodzinach mniejsze zainteresowanie rodziców dziećmi skutkuje tym, że wchodzą one świat uzależnienia od telefonów komórek szczególnie mocno.
Zapraszam na mój wykład „Fonoholizm - niewolnicy telefonów" w najbliższą środę, początek o godz. 18:00 w auli WWSSE.
krzem