Do jakich pojemników wrzucać agrafkę, butelkę szklaną po olejach spożywczych, buty, chusteczki nawilżające, filtr do kawy z fusami, kalosze gumowe, koc wełniany, zabawki z tworzywa sztucznego, zakrętkę od słoika? Ciągle mamy ogromne problemy z tym, do którego pojemnika wyrzucać niektóre przedmioty.
Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się opublikować w dzisiejszym wydaniu słownik kłopotliwych i nie tylko kłopotliwych przedmiotów, by wskazać do jakich pojemników powinny one trafić. Sprawa nie jest prosta, zazwyczaj działamy intuicyjnie, ale czy na pewno postępujemy słusznie? Lista powstała na podstawie słownika, który służy pracownikom Usług Komunalnych w Środzie. Na liście jest też pojemnik do odpadów bio, który w gminie Środa dopiero się pojawi. Mamy nadzieję, że lista okaże się dla państwa pomocna, choć zdajemy sobie sprawę, że jest dość skomplikowana. Segregacja jest jednak obowiązkowa, z czasem coraz sprawniej będziemy się nią posługiwać, dziś wymaga jednak ogromnej uwagi i nauki.
W dzisiejszym wydaniu "Gazety Średzkiej" publikujemy obszerną rozmowę ze starostą średzkim Ernestem Iwańczukiem. Kilka tygodni temu powiedział on w jednym z wywiadów, że chciałby być jak Marcin Bednarz, czyli poprzedni starosta, który dzisiaj jest radnym opozycyjnym. Tamte słowa zostały krytycznie odebrane przez wielu współpracowników starosty, a także mieszkańców. Postanowiliśmy zapytać więc o to samo, będąc ciekawym, jakie przemyślenia na ten temat ma starosta Iwańczuk. W rozmowie pytamy także o wiele innych ważnych spraw dla powiatu, przede wszystkim o wschodnią obwodnicę miasta i finał zamieszania wokół Wyspy Edwarda. Oczywiście finał nastąpi wówczas, kiedy zapadną decyzje dotyczące finansowania remontu domku szwajcarskiego, a to potrwa jeszcze kilka miesięcy, gdyż gmina Zaniemyśl czeka za wyceną inwestycji i zapewne będzie chciała kosztami obciążyć powiat.
W "Gazecie Średzkiej" piszemy dziś także sporo o planowanych na najbliższy czas gminnych inwestycjach. Są wśród nich ciekawostki. Swoją drogą, czy przy niesprzyjających zimowym sportom zmianom klimatycznym, nie zastanowić się nad sprzedażą armatki śnieżnej i ratraka, które miały działać na Górce Wojtaszaka. To już w zasadzie pewne, że nie zostaną użyte, gdyż zima jest zbyt ciepła, aby można produkować w naszych warunkach śnieg. Górka Wojtaszaka w tym sensie okazuje się porażką i zapewne poza punktem widokowym nie da się na niej zrobić nic ciekawego. A może da się? Czekamy na państwa pomysły, jak zagospodarować ciekawie to miejsce przy tamie na Jeziorze Średzkim.
W "Gazecie Średzkiej" znajdziecie także informację o dymisji płk. Grzegorza Fedorowicza ze stanowiska zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej oraz o nagrodzie dla byłego starosty średzkiego, a od wielu lat powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Poznania Pawła Łukaszewskiego. Średzianin jest niezwykle cenionym specjalistą od spraw budowlanych, a szczególnie od prawa budowlanego.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl