Policja wspólnie ze służbami sanitarnymi wznowili kontrole miejsc, w których robimy zakupy, w szczególności duże centra handlowe. Od minionego tygodnia kontrole w placówkach handlowych na terenie całego powiatu będą realizowane systematycznie
Wszyscy musimy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa i częsta dezynfekcja rąk. Zasłanianie ust i nosa pozwala uchronić przed wirusem siebie i innych. W tych trudnych czasach wszyscy musimy się wykazać odpowiedzialnością za siebie i innych - przekonuje średzka policja.
W okresie przedświątecznym panuje wzmożony ruch w sklepach i centrach handlowych. Zakupy mają odbywać się w reżimie sanitarnym: w sklepach określona liczba klientów, obowiązkowe odkażanie rąk i zasłanianie nosa i ust.
Nie wszyscy klienci sklepów oraz właściciele placówek handlowych stosują się do obowiązujących przepisów i lekceważą zalecenia sanitarne. W związku z tym, policjanci wspólnie ze służbami sanitarnymi, będą kontrolować te miejsca i sprawdzać, czy przepisy, chroniące nasze życie i zdrowie są przestrzegane.
Jak mogą obecnie działać centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe? Policja przypomina, że zostaje ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami.
W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:
1 os./10 m kw. - w sklepach do 100 m kw.
1 os./15 m kw. - w sklepach powyżej 100 m kw.
Od 28 listopada, w ścisłym reżimie sanitarnym otwarte zostały galerie handlowe i parki handlowe. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw, których funkcjonowanie nadal jest zawieszone. Przypisy te obowiązują na razie do 27 grudnia.
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 w sklepie spożywczym, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Godziny dla seniorów nie będą obowiązywać 24 grudnia.
(r)