SKORACZEW. W Skoraczewie, w niewielkiej miejscowości położonej w gminie Nowe Miasto nad Wartą, mieści się hobbystyczna hodowla drobiu rasowego, która prezentowana jest zarówno w kraju jak i poza granicami osiągając wspaniałe wyróżnienia i nagrody
Pani Joanna „zarażając" się od swojego partnera Bartosza prowadzi od 3 lat hodowlę drobiu rasowego. Jak oboje podkreślają, to hobby. Ponieważ w gminie Nowe Miasto nad Wartą nie mamy żadnego stowarzyszenia hobbystów drobiu, to pani Joanna postanowiła wpisać się do najbliższego związku, jakim jest Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych Drobiu Rasowego i Drobnego Inwentarza, gdzie także od wielu lat należy pan Bartosz, który zajmuje się hodowlą drobiu od dziecka.
Tym samym reprezentują oni zarówno gminę Nowe Miasto nad Wartą, a także Rawicz na wystawach drobiu rasowego w Polsce jak i poza granicami kraju.
Sezon wystawowy zawsze kończy się Krajową Wystawą Drobiu Rasowego w Kielcach 27 - 28 stycznia, gdzie w tym roku pani Joanna osiągnęła najlepsze wyniki hodowlane spośród wszystkich hodowców drobiu zyskując tytuł Najlepszego Hodowcy Drobiu Rasowego w Wielkopolsce otrzymując puchar z gratulacjami od marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka; wicemistrza Polski w Hodowli Kur Jedwabistych, drugą kolekcję w kurach jedwabistych, nagrodę od marszałka Marka Woźniaka za pokaz gęsi w trzech bardzo rzadkich rasach oraz nagrodę za wyróżnienie gęsi rasy Tuluska.
Państwo Joanna oraz Bartosz reprezentowali także Wielkopolskę na krajowej wystawie w Kownie na Litwie (21 - 22 stycznia), gdzie na 7 wystawionych kur 6 zdobyło tytuł championa oraz jedna z wystawionych kur była jednym z trzech najwyżej punktowanych ptaków wystawy spośród ponad 300 zwierząt, co jest ewidentnie wielkim sukcesem.
Jak mówi dla „Gazety Średzkiej" pan Bartosz, „w sezonie 2018 jesteśmy już zaproszeni na wystawę w ogrodzie botanicznym Powsin w Warszawie oraz na Krajową Wystawę Ptaków Młodych w Ciechocinku, a poza tym planujemy pokazać się na krajowej wystawie w Nitrze na Słowacji, na krajowej wystawie w Leipzig w Niemczech oraz na europejskiej wystawie drobiu rasowego w Danii.
Ptaki pani Joanny można podziwiać na stronie internetowej facebook agro.bartek.ptaki, którą prowadzi wraz ze swoim partnerem, także część ptaków jest wystawiona i można je obejrzeć w Młodzikowie w gospodarstwie agroturystycznym - stadninie koni Pod Fiordem.
U pani Joanny i pana Bartosza można podziwiać takie rasy jak: gęś bojowa Tulska, które są jedynymi ptakami w naszym kraju, gęś Tuluska - największa rasa gęsi na świecie dorastająca do 20 kg, gęsi rosyjskie Chołmogory, kury jedwabiste (Silki), czarne jak węgiel kury Ayam Cemani, Jersey Giant, kaczki Ruańskie, kaczki Eizburskie, kaczki Piżmowe oraz gołębie Kingi.
(tom)