Szpital Średzki kupił Hotel Szablewski. W budynku ma się znaleźć ośrodek adaptacyjny dla repatriantów. To zapewne jedna z najciekawszych informacji ostatnich dni
Już jakiś czas temu na portalach nieruchomości było można znaleźć ofertę kupna Hotelu Szablewski. Jego właściciele postanowili zakończyć działalność w Środzie i szukali kupca. W pewnym momencie pojawił się zaskakujący oferent, bo do gry wszedł samorząd powiatowy. Z naszych informacji wynika, że przedstawiciele powiatu średzkiego już od jakiegoś czasu negocjowali z właścicielami hotelu.
Dlaczego hotel został kupiony przez szpital? Prezes mówi o dodatkowych możliwościach zarobkowania. Ale kto wie, czy nie chodziło o to, że tylko szpital posiadał takie możliwości. Nie finansowe oczywiście, bo pieniądze na zakup otrzymał przecież z pożyczki udzielonej mu przez samorząd powiatowy.
Konkurs na prowadzenie ośrodka dla repatriantów będzie rozstrzygnięty zapewne pod koniec maja. Jaki problem by się pojawił, gdyby EDU XXI konkursu nie wygrało, można domniemywać na razie hipotetycznie. Z czego w tej sytuacji EDU XXI płaciłoby szpitalowi, a szpital powiatowi? Cała operacja wygląda na dość karkołomną. Ale w Środzie już od jakiegoś czasu trudno często zorientować się, kto czym się zajmuje.
W Środzie oficjalnie zostało otwarte krematorium. Kiedy pomysł budowy krematorium ujrzał światło dzienne, zaprotestowali mieszkańcy Kijewa. To właśnie tam pierwotnie miała się znaleźć jego lokalizacja. Ostatecznie, dzięki pomocy samorządu, krematorium znalazło się w innym miejscu. Bez wątpienia dobrze, że tak się stało, bo inwestycja przestała budzić emocje. Dziś krematorium już działa.
Jak rozbieżny pogląd na sytuację w polskim rolnictwie mogą mieć polityk partii rządzącej i sami rolnicy, było można przekonać się podczas poniedziałkowego spotkania w Środzie z wiceministrem rolnictwa. Nasi rolnicy mówili, że tak źle jeszcze nie było. Wiceminister twierdził, że jest coraz lepiej, nad wszystkim rząd panuje. Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku, ale nie zmienia to faktu, że nastroje na wsi się bojowe. Rolnicy już zaczęli protesty, a będzie ich zapewne coraz więcej.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl