SULĘCINEK. „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - te słowa św. Jana Pawła II przyświecały 89. uczestnikom III Biegu Papieskiego, który miał miejsce w niedzielne popołudnie 30 kwietnia w Sulęcinku
Bieg przyciągnął amatorów i profesjonalistów w każdym wieku. Kilkaset dzieci, w tym już przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści, spacerujący z kijkami oraz w biegu otwartym wzięło udział w sportowej rywalizacji. Były emocje, mnóstwo radości, a przede wszystkim piękne rodzinne i sportowe święto. Bieg odbył się pod hasłem ,,Zostań dawcą szpiku - to naprawdę nie boli" oraz „Twoja krew ratuje moje życie". Możemy mówić o sukcesie przy tak niesprzyjającej aurze, bowiem 13 osób oddało krew, a 9 osób zapisało się jako potencjalni dawcy szpiku.
Na starcie stanęli biegacze z różnych stron i choć dominowali mieszkańcy gminy Krzykosy, to zobaczyliśmy również przedstawicieli Poznania, Środy Wlkp., Zaniemyśla, Łękna czy Pniew. W pierwszym biegu „po misia", na dystansie 300 m, pobiegły przedszkolaki, a najlepszy okazał się Antoni Zając, drugi był Fabian Nowaczyk, a trzecia Nadia Mydlarz. W drugim biegu pobiegli uczniowie szkoły podstawowej z klas I - III (300 m), a zwyciężył Marcin Maląg, drugi był Jan Niemier, a trzeci Dominik Maciejewski. Następnie pobiegli uczniowie klas IV - VI (600 m) szkoły podstawowej - najlepszy okazał się Grzegorz Pudys, drugi był Patryk Jura, a trzecia Natalia Rogowicz. Kolejnym biegiem był występ gimnazjalistów i amatorów na dystansie 2 km. W tym biegu zwyciężył Adrian Cukrowski, który wyprzedził Oliwię Frąckowiak i Roksanę Poll.
Na linii startu pojawiły się również panie z kijkami. W spacerze nordic walking na dystansie 4 km zwyciężyła Sylwia Frąckowiak, druga była Anna Przybylska, a trzecia Agnieszka Zimowska.
Na zakończenie, w biegu otwartym, gdzie pokonać trzeba było 8 km, rywalizowało 7 zawodników i 3 zawodniczki. Zwyciężył Dawid Korcz ze Środy Wlkp., drugi był Hubert Jakubowski, a trzeci Kamil Tomaszewski, który stoczył pasjonujący bój z Krzysztofem Witczakiem na ostatnich metrach tego biegu. Najlepsza z zawodniczek, Agnieszka Witczak, przybiegła na metę jako piąta.
Wszyscy uczestnicy biegów za udział dostali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi - puchary i nagrody. Najmłodszymi uczestnikami były Katarzyna Burawska i Marysia Golińska, które mają po 2,5 roku, a najstarszym uczestnikiem - 59-letni Janusz Matela.
Podczas zawodów można było wysłuchać krótkiej prelekcji ,,Jak dołączyć do dawców szpiku?", był grill, zupa i tańce z Armią Pana. Zawody zakończyło wspólne wykonanie "Barki".
Organizację III Biegu Papieskiego wsparli: parafia pw. Chrystusa Króla w Sulęcinku; Starostwo Powiatowe w Środzie, gmina Środa Wlkp., gmina Krzykosy, spółka Szpital Średzki, OSP Sulęcinek, GOK Krzykosy, Caritas, Anna Przybylska (ubezpieczenie), Krzysztof Jankowiak, który prowadził zawody, wspomagany przez Jadwigę Bajer, Agnieszkę Sudułę, panie czuwające przy sprzedaży ciast, napojów i wszyscy sponsorzy oraz darczyńcy.
(tom)