15-letni chłopiec podbiegł do policjantów, kiedy przeprowadzali inną interwencję i poinformował ich o włamaniu do przedszkola przy ul. 17 Września. Dzięki temu policjanci zatrzymali włamywacza na gorącym uczynku
- Nie jest to rzadkością w policyjnej pracy, że obywatele, mieszkańcy, przechodnie pomagają w ujęciu przestępców. Zwykle ktoś widzi pijanego kierowcę, czy uciekającego złodzieja i odruchowo podejmuje działanie. Robi to, co dyktuje mu odruch, wychowanie, sumienie. Później okazuje się, że to, co zrobił bardzo przysłużyło się całej sprawie - mówią średzcy policjanci.
Właśnie takie obywatelskie zgłoszenie miało miejsce 11 marca w Środzie. Pozytywnym bohaterem okazał się 15-letni chłopiec.
11 marca w godzinach wieczornych policjanci zostali skierowani na miejsce interwencji w centrum miasta przy ulicy Wiosny Ludów. Zgłoszenie dotyczyło uszkodzenia mienia na tyłach budynku w tej lokalizacji.
Gdy policjanci wykonywali czynności w tej sprawie, podbiegło do nich dwóch chłopców. Jeden z nich informował, że widział chwilę wcześniej, jak ktoś wybija szyby w przedszkolu leżącym zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej i chce się włamać.
Mundurowi natychmiast udali się w miejsce, które wskazywał 15-latek. Policjanci zastali włamywacza w momencie, jak dostawał się do wnętrza przedszkola przez okno, w którym wcześniej wybił szyby. Mężczyzna starał się uciekać, jednak jego próby spełzły na niczym, ponieważ stróże prawa zatrzymali 40-latka na gorącym uczynku przestępstwa. Sprawca usłyszał zarzuty związane z usiłowanie włamania. Za przestępstwo to kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności. O wysokości kary zadecyduje sąd.
Policjanci podkreślają, że dzieci w takich sytuacjach doskonale wiedzą, jak się zachować. Robią to, czego uczą ich rodzice, pedagodzy i policjanci. Profilaktyka w służbie policyjnej jest szeroko rozwinięta. Nie ma dnia, by funkcjonariusze zajmujący się prewencją, bądź dzielnicowy nie organizowali zajęć edukacyjnych z uczniami. To bardzo ważne, by dzieci wiedziały, jak postąpić w sytuacji zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc, jakie informacje należy przekazać przedstawicielom służb, by ci szybko dotarli na miejsce.
W tym konkretnym przypadku reakcja chłopca pozwoliła na bardzo szybkie zatrzymanie przestępcy. Policjanci serdecznie gratulują chłopcu i dziękują za pomoc.
(r)