Do końca maja powinien stanąć na terenie schroniska dla zwierząt nowy kontener. Pomieści on trzy pomieszczenia - dla kotów zdrowych, dla kotów chorych oraz dla psich seniorów. Inwestycja jest wykonywana w ramach Średzkiego Budżetu Obywatelskiego
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym głosowaniu projekt rozbudowy i renowacji schroniska dla bezdomnych zwierząt uzyskał największe poparcie. W ostatnich tygodniach trwały jeszcze konsultacje Urzędu Miejskiego z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Środzie, który jest administratorem schroniska, ze średzkim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami oraz z wolontariuszami. Ostatecznie zdecydowano, że na terenie schroniska powstanie kociarnia z prawdziwego zdarzenia oraz psi dom seniora, dla starszych psów, które mają też bardzo małe szanse na adopcje.
Jak powiedział nam Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego Urzędu Miejskiego w Środzie, wartość inwestycji opiewa na kwotę 96,5 tys. zł Na początku konieczne będzie wykonanie prac ziemnych, czyli budowa płyty betonowej, na której stanie kontener. Później zostanie w częściach przywieziony sam kontener, wykonany z płyty wielowarstwowej. Do obiektu zostanie wykonane przyłącze wodno - kanalizacyjne, a także ogrzewanie. Przed częścią dla psów powstanie także utwardzony plac - wybieg.
Budowa kociarni była koniecznością. Obecnie na terenie schroniska istnieje prowizoryczne miejsce dla kotów. Podobnie brakuje miejsca dla starszych psów.
Kontener będzie mieć powierzchnię 35 m kw. i 2,5 m wysokości.
W przyszłości na terenie schroniska może powstać jeszcze jeden ciąg boksów dla psów. Na razie na taką inwestycję nie ma środków w budżecie miasta.
(k)