Szczepienia przeciw COVID-19 trwają już prawie 3 miesiące. Od tego czasu w Polsce udało się podać ponad 5 mln dawek szczepionki, którą otrzymało łącznie ponad 3 mln osób. To jednak wciąż zbyt mało, aby mówić o znaczącym postępie w realizacji programu szczepień

Punkty szczepień posiadają dosyć mocne ograniczenia, jeśli chodzi o ilość dostępnych szczepionek. Wielu seniorom do dziś nie udało się nawet zarejestrować na konkretny termin; bardziej mobilni skorzystali z możliwości zaszczepienia się w innych placówkach, nawet poza województwem.

Sprawdziliśmy, jak wygląda przebieg szczepień w dwóch średzkich punktach. W Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego od 31 grudnia do 19 marca udało się zaszczepić 2951 osób.

- Obecnie z uwagi na ograniczoną dystrybucję szczepionek dotychczas kwalifikowano do szczepień 30 osób w grupie 80+ i 70+ szczepionką Pfizer (tzn. 30 osób pierwszą dawką i 30 osób drugą dawką). Od kwietnia planowane są zwiększone dostawy szczepionek do 120 firmy Pfizer dla grupy 80+ i 70+ oraz 50 szczepionek AstraZeneca - informuje Katarzyna Włodarczak ze średzkiego szpitala.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Centrum Medycznym NASMEDICA. - Na chwilę obecną wykonaliśmy 360 szczepień, w tym zarówno pierwszą jak i drugą dawką. Sam proces szczepień przebiega sprawnie. Dotychczas szczepiliśmy 30 lub 60 osób tygodniowo. Od kwietnia liczba prawdopodobnie wzrośnie do 90 szczepień na tydzień - mówi „Średzkiej" Adam Nasher.

We wtorkowy poranek, czyli w dniu rozpoczęcia zapisów dla kolejnych grup wiekowych, przed punktem szczepień na ul. Szarytek ustawiało się wiele osób. Sam proces rejestracji przebiegał sprawnie, a stając w kolejce około godziny 10:00 można było uzyskać termin na koniec czerwca.

W miniony poniedziałek 22 marca rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z roczników 1955-1956, tego samego dnia rozpoczęły się szczepienia dla osób urodzonych w 1952 roku. We wtorek rozpoczęły się zapisy dla roczników 1957-1961, natomiast dzisiaj wznowiono zapisy dla seniorów powyżej 70. roku życia.

Na samo szczepienie można się zarejestrować na kilka sposobów. Pierwszy z nich to telefon na całodobową infolinię 989, gdzie podczas rozmowy z konsultantem na podstawie miejsca zamieszkania można wybrać punkt szczepień, w którym najszybciej uda się zrealizować podanie preparatu.

Kolejnym ze sposobów jest kontakt z punktem szczepień, wykorzystanie strony pacjent.gov.pl lub wysłanie SMS-a pod numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Z opinii rejestrujących ciężko sondować, który sposób jest najlepszy. Jedna z czytelniczek relacjonuje, że dzwoniąc na infolinię udało się jej uzyskać termin szczepienia na połowę kwietnia w jednym z poznańskich punktów; inni natomiast twierdzą, że dodzwonienie się do konsultanta jest trudne.

KK