NOWE MIASTO. 29 grudnia gmina Nowe Miasto nad Wartą przekazała do dyspozycji uczniów i nauczycieli Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół w Nowym Mieście nowy sprzęt komputerowy o łącznej wartości 75.912 zł. Komputery będą służyły do prowadzenia nauki zdalnej
- 9 lipca ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie. Koniec roku i wzmożony przedświąteczny popyt na sprzęt komputerowy sprzyjał podwyżkom cen i brakowi dostępności, jednakże rozstrzygnięcie zapytania ofertowego okazało się dla nas korzystne. Zamiast planowanych 18 zestawów komputerowych i 18 pakietów Office, zakupiono 22 zestawy i 21 pakietów - mówi Wiesław Schreiber, zastępca wójta Nowe Miasto. - Początkowe założenia programu nakazywały osiągnięcie wszystkich jego efektów do końca roku. Nam się to udało i sprzęt jest już własnością szkoły. Po zakończeniu nauki zdalnej pozostanie na jej wyposażeniu. Może być wykorzystany w celu organizacji pracowni komputerowej, a nowoczesna konfiguracja sprzętowa zapewni odpowiedni komfort pracy i nauki. Nasz zakup ma zostać zrefundowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w przyszłym roku - dodaje W. Schreiber.
Zakup sprzętu wraz z oprogramowaniem nie byłby możliwy, gdyby nie dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w wysokości 64.489,50 zł, zatwierdzone przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych programów „Zdalna Szkoła" i „Zdalna Szkoła+" dyrektor szkoły będzie mógł bezpłatnie użyczać sprzęt uczniom i nauczycielom.
W sumie zakupiono 22 notebooki (średniej klasy biznes z procesorami i5 10. generacji, 8 GB RAM, dyskami SSD, kamerami) z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 PRO wraz z torbami i myszami komputerowymi oraz 21 licencjami oprogramowania Microsoft Office 2019 EDU (wersja edukacyjna).
(r)