Po roku spółdzielnia socjalna CIT kończy swoją działalność. Co dalej z punktem Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Dąbrowskiego 18 i mieszczącym się tam Powiatowym Archiwum Fotograficznym?
Przez cały rok CIT zorganizował mnóstwo koncertów, spotkań, wystaw. Regularnie informowaliśmy o wydarzeniach, które miały tam miejsce. CIT prowadził punkt informacji turystycznej, sprzedawał średzkie wydawnictwa i pamiątki, miał też swoją agencję reklamowo - ewentową. W obiekcie znalazło swoje miejsce Powiatowe Archiwum Fotograficzne, siedzibę zyskało Średzkie Towarzystwo Fotograficzne, dla którego galeria CIT stała się wreszcie miejscem z prawdziwego zdarzenia do ekspozycji fotografii.
Spółdzielnię socjalną CIT założyły dwa stowarzyszenia - Średzkie Towarzystwo Fotograficzne i Zawsze dla Średzian. To drugie było w chwili zakładania CIT stowarzyszeniem sprawującym władzę w Środzie i koalicyjnie w powiecie. Prezesem Zawsze dla Średzian pozostaje były burmistrz Wojciech Ziętkowski.
W chwili rozpoczynania działalności, w grudniu ubiegłego roku, spółdzielnia zatrudniała pięć osób (były to osoby bezrobotne), co jest związane z wymaganiami ustawy o spółdzielniach socjalnych, ale także Fundacji Barka, która dofinansowuje ten projekt. Fundacja Barka przekazała do spółdzielni dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł. Były to pieniądze na remont, doposażenie, a także na wynagrodzenie dla pracowników na pół roku. Po tym okresie CIT wystąpił do Barki o kolejną dotację i ją otrzymało.
Jednak dość szybko okazało się, że nawet przy zleceniach miejskich i powiatowych w kwestiach reklamowych i promocyjnych, CIT w takiej formie nie ma racji byty. Po zakończeniu dotacji z Fundacji Barka było wiadomo, że CIT po prostu padnie, bo spółdzielnia nie była w stanie walczyć skutecznie na rynku reklamowym.
W końcem roku CIT przeszedł więc w stan likwidacji, co oznacza, że wszyscy pracownicy spółdzielni stracili pracę.
Co ciekawe, czynsz za wynajmowany od osoby prywatnej, obiekt, płacił powiat średzki. Koszty czynszu znalazły się także w budżecie na obecny rok. A nie są one małe, gdyż miesięcznie sięgają 5,5 tys. zł, czyli rocznie 66 tys. zł.
Powiat płacił czynsz, gdyż w obiekcie znajduje się Powiatowe Archiwum Fotograficzne. Obecnie trwają ustalenia, co dalej z wynajmowanym obiektem. PAF i Średzkie Towarzystwo Fotograficzne nie są w stanie go zagospodarować. Tym bardziej, że w obiekcie nie będzie już na stałe pracownika, co oznacza, że poza imprezami będzie po prostu zamknięte.
Średzkie Towarzystwo Fotograficzne złożyło do Ministerstwa Kultury wniosek na realizację projektu, podobnego do tego, jaki miał miejsce w CIT w ostatnich miesiącach, czyli spotkań, koncertów, wystaw i warsztatów. Ale nawet ten projekt ktoś będzie musiał realizować.
Jedno jest pewne, Centrum Informacji Turystycznej w Środzie przeszło do historii.
Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie CIT nastąpiło 14 grudnia. Wtedy odbył się wernisaż wystawy fotografii "Jagielski i Lenicki. U podstaw". Na wystawie można było zobaczyć 30 zdjęć wykonanych przez legendę średzkiej fotografii Zygmunta Jagielskiego i jego zięcia oraz następcę Andrzeja Janickiego. 15 grudnia w godzinach Średzkie Towarzystwo Fotograficzne organizowało dla dzieci warsztaty fotografii otworkowej, a w sobotę 16 grudnia odbył się koncert Joanny Pilarskiej.
Prezesem CIT na początku był Bartłomiej Król, a później Katarzyna Kicinska-Pajchrowska. CIT zarządzał telebimem przy trasie katowickiej i banerami reklamowymi w mieście, których właścicielem jest spółka Środa XXI.
Czy Środa potrzebowała informacji turystycznej? - Jesteśmy przekonani, że tak. Do Środy przyjeżdża coraz więcej osób z zagranicy. Mieszka tutaj i pracuje bardzo duża grupa Ukraińców. Chcemy tym osobom służyć informacją, a także pomagać w zakupach chociażby biletów i zachęcać do korzystania z atrakcji powiatu średzkiego - mówiła nam rok temu Katarzyna Kicinska-Pajchrowska.
Ostatecznie CIT okazał się pomysłem na krótką metę.
(kóz)