W ostatnim czasie trwały uzgodnienia z konserwatorem zabytków w Poznaniu w sprawie koncepcji budowy nowego skrzydła budynku Biblioteki Publicznej. Spośród trzech koncepcji konserwatorowi najbliższa jest ta najprostsza, czyli z całkowicie przeszkloną, bez dodatkowych ozdób, ścianą frontową
Przypomnijmy. Przygotowana jest wstępna koncepcja nowego budynku, który oczywiście byłby połączony z obecną biblioteką. - Gotowe są też trzy wizualizacje, a całość dokumentów została przesłana do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Zobaczymy, jakie uwagi będzie mieć konserwator - mówił nam kilka tygodni temu Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie.
Koncepcje są bardzo ciekawe. Jedna z nich przewiduje budowę obiektu, który będzie w całości, od strony ratusza, przeszklony. Dzięki temu w szybie będzie się odbijać ratusz. Na dachu budynku mógłby powstać punkt widokowy, z miejscem, gdzie w okresie letnim byłoby można usiąść i wypić kawę. - Zastanawiamy się także nad tym, by w tym miejscu powstała kopuła z miniobserwatorium astronomicznym. Chcielibyśmy, aby biblioteka poszerzała swoją ofertę edukacyjną - opowiadał nam burmistrz Piotr Mieloch.
Na górnej kondygnacji powstałaby duża sala koncertowo - konferencyjna. Sala obecnie istniejąca w starej części nie zmieniłaby swojego przeznaczenia, więc w centrum miasta Środa miałaby sale świetnie nadające się do różnych spotkań. W nowej bibliotece swoją siedzibę znalazłyby także niektóre organizacje pozarządowe. Obecnie wiele z nich zajmuje różnego rodzaju pomieszczenia piwniczne.
Konserwator zaakceptował na dachu obserwatorium oraz taras z kawiarnią. Teraz trwają prace projektowe, które też pokażą, jakie byłyby koszty inwestycji. Kiedy wszystko będzie gotowe, gmina będzie starała się pozyskać dofinansowanie na inwestycje.
(k)