Nasz bank ma bardzo bogatą tradycję i historię. Kontynuujemy bankowość spółdzielczą, którą 150 lat temu założyli nasi poprzednicy i o którą walczyli podczas zaboru pruskiego. Głównym organizatorem banku, który wówczas nazywał się Kasą Oszczędności i Pożyczki Towarzystwa Rzemieślniczego pod opieką Św. Józefa w Środzie Wielkopolskiej, był ksiądz Augustyn Szamarzewski. Od czasu założenia, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, bank działał nieprzerwanie, choć zmieniał nazwy. Od początku istnienia składał się z polskiego kapitału i tak jest do dziś.
Czasy się zmieniały, a bank musiał dostosowywać się do nowych warunków. Z jednej strony mamy teraz dobry czas, ponieważ mamy państwo polskie i wolność. Z drugiej strony swoboda gospodarcza i Unia Europejska wymuszają coraz bardziej restrykcyjne normy ostrożnościowe, które musimy spełniać. Przepisy unijne zobowiązują wszystkie instytucje finansowe do tworzenia rezerw, zrzeszania się i do zapewnienia bezpieczeństwa zdeponowanych środków. Z tym wszystkim związane są procedury i przepisy, których przestrzegamy. Banki spółdzielcze działają lokalnie, ale zrzeszają się w grupy. 25 lat temu powstała - również z naszym udziałem - Spółdzielcza Grupa Bankowa. W ubiegłym roku w listopadzie podpisaliśmy umowę systemu ochrony SGB. Jest to pierwszy system ochrony instytucjonalnej w polskiej bankowości spółdzielczej, zgodny z wymogami unijnymi, uznany przez KNF.
Średzki Bank Spółdzielczy jest bankiem średnim. Oprócz centrali w Środzie Wielkopolskiej na Starym Rynku, mamy cztery oddziały (w Dominowie, Krzykosach, Nowym Mieście i Komornikach), cztery punkty kasowe i jedną filię. Bank Spółdzielczy w Środzie działa na terenie powiatu średzkiego, ale także poznańskiego (Komorniki) i śremskiego (Książ Wlkp.). Kiedyś naszymi klientami byli głównie rzemieślnicy i rolnicy. Dziś stajemy się już bardzo uniwersalni, bo żeby się rozwijać musimy obsłużyć wszystkie firmy i podmioty. Dostosowując się do zapotrzebowania rynku, poszerzamy swoją ofertę tak, aby spełniać wymagania klientów z różnych branż. Od ponad 25 lat obsługujemy urzędy gmin w Dominowie, Nowym Mieście i Krzykosach. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów, którzy cenią nas za indywidualne podejście.
Z Bankiem Spółdzielczym w Środzie Wielkopolskiej związany jestem od 1992 roku. Byłem wtedy powołany na społecznego członka zarządu banku. Trzy lata później, po wejściu ustawy o restrukturyzacji banków spółdzielczych, która zmieniła wymogi co do funkcjonowania banku, zostałem wiceprezesem. Byłem nim przez 17 lat, a w połowie 2012 roku zostałem powołany na prezesa.
krzem