KRZYKOSY. W niedzielne czerwcowe popołudnie na stadionie w Krzykosach odbyły się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Jednostek OSP z Gminy Krzykosy, w których udział wzięło 18 drużyn. Puchar przechodni trafił na stałe do jednostki z Krzykos. Pozostaje jednak niesmak, a głównym aktorem został sędzia tych zawodów
Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzykosach oraz OSP Pięczkowo. W gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Krzykosach wzięły udział drużyny z OSP Krzykosy, OSP Witowo, OSP Pięczkowo, OSP Sulęcin, OSP Murzynowo Leśne oraz OSP Sulęcinek. Zabrakło drużyn z OSP Garby i OSP Miąskowo.
Na zawody przybyli m.in. wójt gminy Krzykosy Andrzej Janicki, przewodniczący Rady Gminy Krzykosy Wiesław Zając i inni zaproszeni goście.
Na podstawie uzyskanych wyników w konkurencjach: bieg sztafetowy i ćwiczenia bojowe, komisja sędziowska ustaliła kolejność zajętych miejsc: I żeńska 12-16 lat: udział 4 drużyn: I miejsce OSP Krzykosy, która za bieg sztafetowy otrzymała 110 pkt., a za ćwiczenia bojowe 32; II miejsce dla OSP Witowo 117 pkt. i 33, a III miejsce dla OSP Murzynowo Leśne 138 pkt. i 35 i IV OSP Sulęcin 133 i 41 pkt.; I męska 12-16 lat: udział 5 drużyn: I miejsce OSP Krzykosy 121 i 29 pkt., II miejsce OSP Sulęcinek 123 i 34 pkt., a III miejsce OSP Sulęcin 136 i 32 pkt. Dalsza kolejność: IV miejsce dla OSP Witowo 140 i 29 pkt. i V miejsce OSP Pięczkowo 136 i 34 pkt.; II żeńska powyżej 16 lat: udział 3 drużyn: I miejsce dla OSP Krzykosy, która za bieg sztafetowy otrzymała 78 pkt., a za ćwiczenia bojowe 57 (w obu punktacjach jednostka otrzymała punkty karne); II miejsce OSP Witowo 80 i 93 pkt. i III miejsce OSP Sulęcin 84 i 94 pkt.; II męska powyżej 16 lat: najliczniej obsadzona kategoria, bo wystartowało aż 6 drużyn. I miejsce dla jednostki OSP Krzykosy 62 i 43 pkt., II miejsce OSP Murzynowo Leśne 62 i 45 pkt.(jednostka otrzymała 5 punktów karnych, co zaważyło o zwycięstwie) i III OSP Pięczkowo, druga drużyna 67 i 45 pkt. Dalsza kolejność to OSP Witowo 62 i 53 pkt., OSP Sulęcin 68 i 54 pkt., OSP Pięczkowo, pierwsza drużyna 85 i 48 pkt.
W czasie zawodów jeden zawodnik uległ wypadkowi (kontuzji) i udał się do szpitala na badania.
Ponadto do komisji sędziowskiej wpłynął jeden protest złożony przez jednostkę OSP Murzynowo Leśne, który jednak został rozpatrzony negatywnie. W tym przypadku kontrowersje nie mają końca, bowiem sędzia prowadzący te zawody Daniel Pawłowski z PSP Środa Wlkp. „doszukał" się błędnie złożonego meldunku i drużyna męska powyżej 16 lat została ukarana punktami karnymi, co zaważyło o zwycięstwie w tej kategorii. To natychmiast spotkało się z niezadowoleniem OSP Murzynowo Leśne i zostało sprawdzone. Okazało się, że takiego zapisu w meldunku nie ma na tym szczeblu zawodów. - Sędzia „wymyślił" kolejny błąd w meldunku - mówią rozgoryczeni strażacy z Murzynowa Leśnego. No tak, tylko, czy punkty karne, które otrzymała drużyna nie dotyczyły danego sformułowania, a nie „szukania" innych uwag w meldunku.
Szkoda, że w tak ważnej dla strażaków sprawie meldunki nie są składane na przykład przez mikrofon, bo wtedy byłby jasny dźwięk i obraz, a tak nigdy nie mamy i nie będziemy mieć pewności. Udało mi się porozmawiać z prezesem Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzykosach, który również nie kryje rozgoryczenia, że takimi metodami marnowany jest wysiłek ludzki drużyn pożarniczych i, jak mówi, niech będzie to rywalizacja sportowa, a nie przy „zielonym stoliku". Prezes powiedział, że wyniki nie zostaną już zmienione, ale całą tą sprawą zajmie się zarząd na najbliższym posiedzeniu, które zostanie zwołane w trybie pilnym.
Drużynom wręczono nagrody rzeczowe (młodszej grupie), grupa starsza medale (wszyscy) i puchary za pierwsze trzy miejsca ufundowane przez wójta gminy Krzykosy. W grupie II męskiej powyżej 16 lat, gdzie walka się toczy o Puchar Wójta Gminy Krzykosy, po raz trzeci zwyciężyły Krzykosy, w związku z czym puchar pozostaje na własność w jednostce OSP Krzykosy.
(tom)