15 listoipda w parku przed kościołem Najświętszego Serca Jezusa stanęła ławeczka ks. Wojciecha Raczkowskiego. Postać księdza prezentuje się doskonale
Przypomnijmy, że ławeczka to pomysł Józefa Odalanowskiego, znanego średzkiego fotografa, który taką formę upamiętnienia powszechnie znanego i bardzo lubianego w Środzie księdza zgłosił do ubiegłorocznego Średzkiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt znalazł uznanie mieszkańców i został zakwalifikowany do realizacji.
Jako wzór do pracy wykonanej przez średzkiego artystę, rzeźbiarza Adama Wójkiewicza wykorzystano fotografię autorstwa Józefa Odalanowskiego przedstawiającą siedzącą postać ks. Wojciecha Raczkowskiego. Rzeźbiarz pracował w swojej pracowni w Środzie. Postać ks. Wojciecha została teraz odlana w proporcjach 1:1. Szerokość gotowej ławeczki (siedzisko ma 150 cm), w około 80 cm zajmie odlana z brązu postać.
Model został odlany w brązie w Szymanowie, niedaleko Śremu, w pracowni Piotra Garstki. W studio Piotra Garstki odlewano wiele innych średzkich rzeźb, m.in. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Maryję i św. Wawrzyńca ze Starego Rynku, czy też niedawno pomnik powstańców wielkopolskich, który w przyszłym roku stanie przed Liceum Ogólnokształcącym w Środzie.
Odsłonięcie ławeczki ks. Wojciecha Raczkowskiego w parku przy wejściu do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa miało nastąpić w rocznicę jego śmierci, czyli 25 listopada. Miną wówczas cztery lata od tamtego smutnego wydarzenia. Termin jednak został przesunięty ze względu na chorobę Józefa Odalanowskiego.
Przypomnijmy, że Wojciech Raczkowski (ur. 1932 w Pniewach, zm. 25 listopada 2013 w Środzie Wielkopolskiej) studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Dalsze studia odbył w Katedrze Historii Kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie. Był wikariuszem w Wolsztynie oraz Poznaniu. Pracował jako kapelan domu sióstr miłosierdzia i duszpasterz młodzieży w Buku. W latach 1980 - 2002 był proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie. Zmarł 25 listopada 2013 w Środzie, a 29 listopada 2013 - po mszy pogrzebowej w kolegiacie - został pochowany na średzkim cmentarzu.
(kóz)