Prawdopodobnie z niedzieli na poniedziałek ktoś ukradł panel fotowoltaiczny, akumulator i samą oprawę oświetleniową LED ze oświetlenia znajdującego się przy ul. Topolskiej. Sama kradzież musiała trwać prawdopodobnie kilkadziesiąt minut
Takiego przypadku kradzieży, a przy okazji wandalizmu jeszcze nie opisywaliśmy. Ktoś na bezczelnego wybrał sobie za cel oświetlenie przy ścieżce pieszo-rowerowej.
Urząd Miejski sprawę kradzieży zgłosił w poniedziałek do Komendy Powiatowej Policji w Środzie. Jak poinformował Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego, w trakcie poniedziałkowego porannego objazdu dróg gminnych, na poboczu drogi powiatowej na odcinku Środa - Topola, tuż przy ścieżce rowerowej zauważono leżący na poboczu słup stalowy lampy. To jeden z elementów systemu oświetlenia drogowego, które zostało wybudowane w 2018 roku przy ul. Topolskiej. Lampy służą przede wszystkim do oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej w tym miejscu.
Jak się okazało, ktoś podkopał 7-metrowy stalowy słup i wydobył znajdujący się pod nim, pod betonowym fundamentem, akumulator o wymiarach 60 x 40 x 40 cm. Żelbetowy fundament słupa został rozbity i zniszczony.
Złodziej nie tylko ukradł sam akumulator, ale także inne elementy techniczne hybrydowej lampy oświetlenia ulicznego: panel fotowoltaiczny, prądnicę wirnikową (wiatrak znajdujący się przy panelu), oprawę oświetleniową LED o mocy 50 W, sterownik z układem zmierzchowym.
Na skutek działania złodzieja, czy też złodziei zniszczeniu uległy żelbetowy fundament, słup stalowy i platforma montażowa panelowa.
Naczelnik Michał Orłowski straty gminy wycenia na 7 tys. zł.
To chyba pierwszy przypadek kradzieży lampy oświetleniowej z publicznej drogi w Środzie. I to jeszcze w dodatku z drogi powiatowej, na której odbywa się czasami znaczny ruch samochodów. Być może złodzieje wykorzystali pogodę w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy mocno wiało i padało. Cała operacja musiała też trwać kilkadziesiąt minut.
Oczywiście można zastanawiać się nad celem działania złodziei. Czy ktoś będzie teraz chciał urządzenie zamontować na swojej posesji?
Sprawą zajmuje sie średzka Komenda Powiatowa Policji. Jeśli ktoś widział może coś dziwnego przy drodze powiatowej na odcinku Środa - Topola, proszony jest o kontakt z policją.
(kóz)