MURZYNOWO LEŚNE. W ramach Klubu Seniora Gminy Krzykosy na terenie Murzynowa Leśnego odbyły się warsztaty „Jadalne kwiaty"
- Najczęściej jedzone kwiaty są popularne i od dawna pojawiają się na naszych stołach. Mowa oczywiście o kalafiorach i brokułach. Mniej „warzywne" kwiaty, które już coraz częściej zdobią dania w restauracjach, to m.in nasturcja, fiołek wonny, bratek, magnolia, fasola i liliowiec. Ten ostatni świetnie sprawdza się usmażony w cieście naleśnikowym, podobnie jak kwiaty cukinii. Receptura na „miodek majowy", czyli syrop z mniszka lub syrop z kwiatów bzu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przypisuje się im działanie wzmacniające odporność i łagodzące przebieg przeziębienia. Uczestnicy warsztatów wspominali również zbieranie kwiatów lipy i rumianku - opowiada Agnieszka Romanowska-Pawłowska, lider projektu, w ramach którego w gminie działa Klub Seniora.
Co najważniejsze, uczestnicy warsztatu poznali zasady zbioru, zakupu i przechowywania kwiatów, które można spożywać. Otrzymali listy kwiatów jadalnych i tych, których kategorycznie nie należy zbierać. Jak się okazuje, najlepiej jest je wyhodować samemu w ogródku, by mieć gwarancję, że nie są nawożone.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Kilkuosobowe zespoły miały za zadanie wykonać przysmak z wykorzystaniem jadalnych kwiatów. Na stole pojawiły się: sałata z arbuzem i kwiatkami begonii, serduszka z bezy wypełnione borówkami, śmietaną oraz lawendą, galaretka z owocami i kwiatami liliowca, smażone kwiaty cukinii, kanapki z białym serkiem i kwiatami pysznogłówki, arbuzowa „pizza" z serkiem, ogórkiem, bratkami i chabrami, wafelki z budyniem, bananem i floksami. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem smakowym oraz pokazanych przykładów dekorowania deserów bądź dań głównych z wykorzystaniem jadalnych kwiatów. Stwierdzili, że z pewnością postarają się przy najbliższej okazji wykorzystać nowo nabytą wiedzę.
Co jeszcze wydarzy się w tym miesiącu w ramach klubu? W czwartek 30 lipca w Murzynowie, w godz. 15:00 - 17:00, zajęcia indywidualne z psychologiem, a w godz. 17:15 - 19:00 zajęcia grupowe. Wreszcie w piątek 31 lipca w Sulęcinku o godz. 17:00 odbędą się zajęcia sportowe, a w Pięczkowie o godz. 16:00 warsztaty "Zioła - walory i zastosowanie".
Co wydarzy się w przyszłym tygodniu, podamy na www.gazetasredzka.pl.
(k)