O pomysłach zagospodarowania terenów po byłym lotnisku mówi się w Środzie już od kilku lat. W poprzedniej kadencji samorządu gruchnęła wiadomość, że ówczesny burmistrz Wojciech Ziętkowski właśnie tam chciałby zlokalizować nową strzelnicę, przeniesioną z LOK. Mieszkańcy Mącznik, z którymi wówczas rozmawialiśmy byli zdecydowanymi przeciwnikami takiego pomysłu.
Na niedawnej sesji Rady Powiatu były starosta, a obecnie radny Marcin Bednarz mówił z kolei, że miejsce to nadaje się świetnie na nową szkołę oraz kompleks sportowy. Zdaniem radnego, mogłaby to być szkoła sportowa, którą mogłaby prowadzić Polonia Środa.
Przypomnijmy, że burmistrz Piotr Mieloch chce, aby nowa szkoła podstawowa powstała w Środzie przy ul. Strzeleckiej, tuż za strzelnicą i terenami LOK. Według niego, to zdecydowanie najlepsze miejsce, gdyż znajduje się już teraz na terenie objętym gęstą zabudową mieszkaniową. Większość uczniów będzie mogła do niej chodzić po prostu pieszo.

250 tys. drzew
W ubiegłym tygodniu wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz członek Zarządu Powiatu Michał Matelski spotkali się z dyrektorem Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu Bogdanem Flemingiem. Rozmawiali właśnie o możliwości przejęcia przez samorząd terenów od KOWR.
- Od początku kadencji myślę o poszukiwaniu rozwiązań pod nasadzenia drzew. Jedną z propozycji jest nowy park w Kijewie, ale są też inne propozycje, o których zapewne niedługo będę mógł powiedzieć. Dziś pojawiło się zielone światło, aby w pobliżu miasta powstał 30-hektarowy las z ok. 250.000 drzew. Po spotkaniach widzę, że jest przychylność stron do realizacji tej inicjatywy - mówi Michał Matelski. - Na dzisiaj na wiele pytań uzyskałem odpowiedź i wydaje się, że gdy gmina wyda warunki pod zalesienie. Po załatwieniu wcześniej innych formalności, Lasy Państwowe mogą przystąpić do nasadzeń. Lasy Państwowe bardzo zainteresowały się pomysłem. Po wcześniejszych badaniach jest możliwe, aby powstał tam las liściasty z wymagającymi gatunkami drzew takimi jak: dęby, graby, lipy, jesiony...
I dodaje: - Widzimy, jak rozwija się miasto. Gdy ok. 10 lat temu powstawała Piekarnia Jacek Gaj, wielu zadawało sobie pytanie, dlaczego znajduje się ona tak daleko poza miastem. Ponad 20 lat temu powstał basen przy szkole zawodowej. Gdybyśmy mieli go dzisiaj budować, budowa w tym miejscu byłaby błędem, po pierwsze ze względu na brak możliwości rozbudowy basenu, po drugie brak możliwości powstania dużego parkingu. Gdy w Poznaniu powstawał kompleks M1, wydawało się, że na takim odludziu, okazało się, że kluczowa i tu odpowiedź na to pytanie dla mnie jest jasna: duże parkingi, kompleks handlowy.
Dlatego zdaniem Michała Matelskiego, las na tzw. lotnisku w Mącznikach może za 20 lat stać się częścią rozwijającego się miasta Środa. A gdy do tego dołączy się pomysły powstania w tej lokalizacji szkoły z salą gimnastyczną (od kilku lat mówi się o powstaniu szkoły jako konieczność), szkółki piłkarskiej - pomysł proponowany przez Polonię, baseny połączone z elementami restauracji czy kawiarni, to warto pomyśleć już dziś o zabezpieczeniu gruntów.
- Łączenie takich przedsięwzięć z zabezpieczeniem możliwości rozwoju jest jedynym rozsądnym krokiem, aby nie było tak jak ze wspomnianym basenem w Środzie, który 20 lat temu był nowoczesny, a dziś jest już mało konkurencyjny. Łączenie tych przedsięwzięć podnosi ich atrakcyjność i obniża koszty funkcjonowania. Komunikacja miałaby wypełniony autobus. Jeżeli Polonia chce rozwijać szkółkę piłkarską, to może powstaną klasy sportowe, np. w nowej szkole - mówi Michał Matelski. - I nawet, gdyby te pomysły z jakichś względów nie były realizowane, to zawsze można zmienić ich przeznaczenie i rozszerzyć zalesienie, które w gminie Środa jest na poziomie 7 procent, a średnia w kraju to ponad 31 procent.

Burmistrz: Szkoła na Strzeleckiej
Burmistrz Piotr Mieloch jest zdecydowanym zwolennikiem budowy szkoły przy ul. Strzeleckiej. - Przede wszystkim byłaby to szkoła położona bardzo blisko nowych osiedli mieszkaniowych, dużych wielorodzinnych budynków, a także domów jednorodzinnych. Uczniowie mogliby chodzić do szkoły pieszo, nie byłoby konieczności organizowania dodatkowego transportu - mówi burmistrz.
Przypomnijmy, że gmina Środa stara się o tereny pod szkołę, działkę o powierzchni około 2 ha od Krajowego Zasoby Nieruchomości. Z informacji, jakie posiada burmistrz, obecnie trwają procedury związane z podziałem działek w tym miejscu.
Warto jednak przypomnieć, że uczniowie ze Środy nie chcą dojeżdżać do szkół poza miastem, nawet jeśli szkoły wiejskie proponują całkiem dobre warunki, a przede wszystkim mniej liczebne klasy. W najbliższej okolicy znajduje się szkoła w Jarosławcu, która została rozbudowana i może przyjąć więcej uczniów. Bardziej na północ jest szkoła w Pławcach, która także ma duże możliwości.
Piotr Mieloch zdaje sobie też sprawę, że w razie budowy basenów otwartych przy ul. Sportowej, na obecnych boiskach treningowych zajmowanych przez Akademię Polonii Środa, konieczne byłoby znalezienie terenów pod inne boiska dla piłkarzy. Nie wyklucza, że takie obiekty mogłyby się znaleźć na przykład w Mącznikach.
- Na pewno możemy przedyskutować różne pomysły - mówi burmistrz. Ale dodaje także: - Pomysłów jest bardzo dużo, my także mamy ich wiele. Problemem zawsze jest znalezienie finansowania, co nie jest łatwe. Poza tym do realizacji czeka całe mnóstwo zadań, które są ważne dla mieszkańców - mówi burmistrz.
(kóz)