Inspektor Paweł Wawrzyniak
komendant powiatowy policji w Środzie

Okres wakacyjny to czas wzmożonej pracy policjantów szczególnie w miejscach wypoczynku. Dzięki pomocy samorządu powiatowego zyskaliśmy właśnie cztery nowe rowery z napędem elektrycznym. Umożliwi to nam lepsze i bardziej sprawne patrolowanie terenów wokół zbiorników wodnych w Środzie i Zaniemyślu, czyli przede wszystkim wokół Jeziora Raczyńskiego i Jeziora Średzkiego. Policjanci będą bardziej mobilni i znajdą się bliżej wypoczywających. Można powiedzieć, że będą więcej widzieć i lepiej słyszeć, co się dzieje.
Wiadomo, że na ścieżkach rowerowych jest coraz więcej cyklistów. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których kierowcy samochodów wjeżdżają na ścieżki rowerowe, blokują je, czy też utrudniają ruch. W Środzie mieliśmy przypadek kierowcy, który wjechał na ścieżkę pieszo - rowerową i trąbił na rowerzystów. Mam nadzieję, że obecność policyjnych patroli rowerowych poprawi komfort korzystających z tych miejsc, a osoby, którym przychodzi do głowy łamanie prawa, skutecznie odstraszy.
Oczywiście, dostrzegamy także inne problemy. W ubiegłym roku na ścieżce rowerzysta potrącił pieszego, a przecież w większości przypadków to pieszy ma w takim miejscu pierwszeństwo. Zdarzają się także sytuacje, w których rowerzysta jedzie jezdnią, mimo że obok przebiega ścieżka dla rowerzystów. Rowerzysta ma w takich sytuacjach obowiązek korzystania z ciągu pieszo - rowerowego.
Patrole rowerowe będą na to wszystko na pewno zwracać uwagę. Oczywiście w okresie wakacyjnym w Środzie pojawią się nie tylko policjanci na rowerach, ale także zaplanowaliśmy i realizujemy patrole piesze. Są one możliwe dzięki środkom, jakie przeznacza na nie samorząd gminny.
Dodatkowe patrole to bardzo cenna inicjatywa. I także bardzo efektywna. Policjanci, którzy pełnią taką służbę podejmują interwencje, zatrzymują sprawców przestępstw i wykroczeń, ale też czynów chuligańskich i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Na pewno w okresie letnim nie zabraknie rąk do pracy. Urlopy są planowane w ciągu całego roku. Latem musi nas wystarczyć na służby planowe oraz dodatkowe.
Not. kóz