Ciekawą formę promocji gwary wielkopolskiej i kolejki wąskotorowej zainicjowali ostatnio uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starkówcu Piątkowskim
Wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa" zna praktycznie każdy. Jacek Majdański, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starkówcu Piątkowskim postanowił, aby przy pomocy poezji wypromować gwarę poznańską oraz Średzką Kolej Powiatową.
Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez uczniów klasy 8 szkoły w Starkówcu. Inicjatywa polega na utworzeniu krótkiego materiału filmowego, w którym młodzież recytuje wiersz Tuwima w przekładzie na gwarę poznańską. Nagrania miały miejsce w ubiegłym tygodniu na średzkiej wąskotorówce.
Film składa się z kilku części. Historii wiersza i kolejki średzkiej oraz recytacji wiersza. Nie brakuje również materiałów nagranych na trasie wąskotorówki. Warto dodać, że przekładu wiersza dokonał popularny w Poznaniu Marek Szymański, działający dawniej jako Wuja Czechu.
Za nagranie materiału odpowiadała grupa młodych filmowców działająca pod nazwą Wena. Premiera filmu będzie miała miejsce w najbliższym czasie.
KK