Spółka miejska Lider Usług Komunalno - Samorządowych sprzedała swoją bazę przy ul. Kilińskiego w Środzie za ponad 1,7 mln zł netto, czyli około 261 zł za m kw. LUKS będzie mógł z bazy korzystać jeszcze do 2021 roku. Musi też znaleźć dwa mieszkania dla rodzin, które obecnie mieszkają na terenie sprzedanej bazy
O tym, że spółka LUKS (następca Usług Komunalnych) będzie chciała sprzedać swoją bazę przy ul. Kilińskiego było wiadomo od dawna. Na terenach przy Rodzinnych Ogrodach Działkowych im. Tadeusza Kościuszki (pomiędzy ulicami Brodowską a Niedziałkowskiego, przy samym wiadukcie trasy krajowej nr 11 nad linią kolejową) rozpoczęła się budowa nowej siedziby komunalki - biurowca połączonego z warsztatami. Obiekt stawiała spółka Środa XXI, prace dokończy sam LUKS. - Chcemy, aby siedziba była gotowa najpóźniej do 2021 roku - mówi prezes Jarosław Płociński.
Spółka jest właścicielem także bazy przy ul. Szamarzewskiego i biurowca przy ul. Wiosny Ludów. - Co do dwóch pozostałych lokalizacji na razie nie ma planu sprzedaży - wyjaśnia prezes Płociński.
Sam przetarg na atrakcyjną działkę w centrum miasta został ogłoszony tuż przed długim weekendem majowym, a oferty było można składać do 4 maja... Na stronie internetowej LUKS znajduje się ogłoszenie o przetargu na sprzedaż działki z datą 27 kwietnia. Był to piątek. W zasadzie już zaczynał się długi weekend. 30 kwietnia przypadał w poniedziałek. Potem był wtorek 1 maja, czwartek 3 maja. Tymczasem oferty można było składać tylko do piątku 4 maja.
Do przetargu stanął tylko jeden zainteresowany przedsiębiorca. Z informacji zaciągniętych w Starostwie Powiatowym w Środzie wynika, że przy sprzedaży dużych nieruchomości zwykle tak to wygląda, że zgłasza się jeden chętny przedsiębiorca. Tak też było w przypadku nieruchomości przy ul. Kilińskiego.
LUKS nie ogłosił wyników przetargu na swojej stronie. Prezes Płociński powiedział nam, że spółka nie ma takiego obowiązku.
Prezes poinformował nas jednak, że Lider Usług Komunalno - Samorządowych w drodze przetargu nieograniczonego wyłonił nabywcę gruntów dotychczasowej bazy przy ul. Kilińskiego, a grunty o powierzchni 6, 5 tys. m kw. za kwotę ponad 1,7 mln zł netto nabył prywatny przedsiębiorca. Zagospodarowanie przestrzenne zakłada w tym rejonie zabudowę wielomieszkaniową z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej na parterze. Pieniądze ze sprzedaży gruntów zasilą konto spółki. LUKS buduje nową bazę przy ul. Brodowskiej.
- Nad prawidłowym przebiegiem przetargu, jak zawsze czuwała kancelaria prawna. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - zapewnia prezes. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Zgodnie z warunkami przetargu, LUKS do 30 czerwca 2021 r. będzie mógł korzystać z obecnej siedziby, czerpiąc z niej wszelkie pożytki, ponosząc jedynie koszty utrzymania posesji w sprawności. Do tego czasu na pewno ukończymy budowę siedziby przy ul. Brodowskiej.
(kóz)