Były już wspólne tańce na Starym Rynku w Środzie, czy rozśpiewane msze we wszystkich średzkich kościołach. Jeszcze dziś i jutro średzianie mogą uczestniczyć w międzynarodowych mszach, w tym w pierwszej w historii mszy w pallatium w Gieczu. Warto uczestniczyć również w publicznym wystawieniu Najświętszego Sakramentu na Łazienkach - z pokazem laserów!
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie już za tydzień, ale zanim młodzi ludzie z różnych stron świata trafią do Krakowa, rozjechali się po całej Polsce. Młodzi pielgrzymi z różnych krajów mieszkają również w Środzie i okolicy.
Malgasze skradli serca
Średzianie już od soboty mieli możliwość kontaktu z pielgrzymami z Madagaskaru, którzy przyjechali do Polski na spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem.
Jest to jedyna grupa pielgrzymów z tej afrykańskiej wyspy, która przyjechała do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Było ich 82, w tym biskup oraz 15 księży, 6 sióstr i 5 braci zakonnych. Przebywali w Środzie do wczoraj i pojechali dalej... czyli do Kórnika. Nocują m.in. w Zaniemyślu.
Biskup z Madagaskaru - monseigneur Fulgence Razakarivony ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, ordynariusz diecezji Ihosy - zamieszkał w plebanii kolegiackiej. Pozostali duchowni trafili do domów średzian, ale np. dwóch księży trafiło do Murzynowa Kościelnego, gdzie w niedzielę odprawili mszę razem z proboszczem ks. Radosławem Nowakiem. Następnego dnia mszę odprawił tam biskup z Madagaskaru.
Malgasze trafili do domów. Było trochę obaw, jak się zaaklimatyzują, jak się dogadać, skoro mówią po malgasku i tylko trochę po francusku. Pierwsze lody zostały szybko przełamane. Goście okazali się niezwykle serdeczni, ciepli, uśmiechnięci i rozśpiewani. A gdy jeszcze zaśpiewali i zatańczyli w kościołach, to zdecydowanie podbili serca średzian.
W sobotę trafili na Wyspę Edwarda, gdzie grupa integrowała się. Podobnie było w niedzielę na dziedzińcu kościoła NSJ. W poniedziałek w kinie obejrzeli francuski film "Nietykalni".
Barierę językową szybko udało się przełamać. Do tego z Madagaskaru przyjechał polski misjonarz ks. Piotr Kemnitz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Tłumaczenie wzięła na swoje barki również Martyna Borowczyk z Murzynowa Kościelnego, która towarzyszyła grupie i tłumaczyła na język francuski.
Przydało się to zwłaszcza w Gieczu, gdzie dla gości z Afryki przygotowano żywy skansen. Wraz ze swoim biskupem byli bardzo zainteresowani, choć po jakimś czasie okazało się, że wydawało się im, że to prawdziwa żywa wioska. Chatki i ziemianki w gieckim skansenie gościom z Madagaskaru przypominały ich własne wioski.
Prawdziwy karnawał odbył się we wtorek wieczorem na Starym Rynku. Polacy najpierw zatańczyli poloneza, a potem do wspólnego tańca wciągnęli Malgaszy oraz licznych średzian. Na rynku zgromadziły się tłumy i słusznie, bo zabawa trwała dwie godziny. Goście z Madagaskaru najpierw zaśpiewali swój hymn, a potem tańczyli - najpierw sami, a potem wspólnie ze średzianami. Kto tam nie był - niech żałuje! Ale okazja do kolejnych spotkań jeszcze dziś i jutro.
Nadal międzynarodowo
Od wczoraj w Środzie przebywa grupa 42 młodych Ukraińców. Są to grekokatolicy (14 mężczyzn i 28 kobiet), którzy przyjadą z dwoma swoimi księżmi. Do tego w Środzie przebywają również niewielkie grupy z Brazylii, Argentyny i USA. Z Brazylii i Argentyny do Środy przyjadą po cztery osoby, a z USA będzie to jeden pielgrzym.
Jakby tego było mało, w Środzie mieszka również 14-osobowa grupa prawie z drugiego końca świata. Są to pielgrzymi z Papui - Nowej Gwinei. Wszyscy będą w Środzie do soboty rana, gdy pojadą do Poznania
W przygotowania do „Dni w Diecezjach" są zaangażowane wszystkie parafie dekanatu średzkiego. Przygotowania koordynuje ks. Marcin Nowak z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa, który jest referentem duszpasterstwa młodzieży dekanatu średzkiego. Noclegów udzieliło ponad 60 rodzin w całym dekanacie.
Większość czasu pielgrzymi ze świata spędzą ze średzkimi wolontariuszami. W ramach wspólnych zajęć będą się modlić, uczyć języka polskiego i tańczyć poloneza. Wspólnie zjedzą też większość obiadów - w stołówce SP 3.
Druga grupa pielgrzymów ma bardzo bogaty program - był on przygotowywany od półtora roku, a silnie wsparło go miasto (widać to zresztą np. po flagach, którymi udekorowana została Środa). Wczoraj pielgrzymi zwiedzili Środę, mieli konferencję i warsztaty w LO, podwieczorek integracyjny u św. Józefa, a dzień zakończyli mszą św. w kościele pw. św. Józefa.
Dziś zwiedzą Giecz, gdzie odprawiona zostanie msza św. na fundamentach pallatium w Grodziszczku. Można zaryzykować twierdzenie, że będzie to pierwsza msza odprawiona w tym miejscu. Będzie to msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Wcześniej zaś specjalnie dla nich wystawiona zostanie inscenizacja chrztu Polski.
Wieczorem na Łazienkach odbędzie się koncert średzkiej grupy muzycznej Światowych Dni Młodzieży oraz zespołu Trzecia Godzina Dnia, zakończony pokazem fajerwerków.
Wreszcie jutro, czyli w piątek, do południa trwać będą zajęcia w LO, a o godz. 15:00 na Starym Rynku odmówiona zostanie w różnych językach koronka do Miłosierdzia Bożego.
Wieczorem młodzi ludzie zatańczą na rynku poloneza, a następnie przejdą w Marszu dla Życia na Łazienki. Tam zaplanowano mszę św. oraz plenerową adorację Najświętszego Sakramentu - połączoną z pokazem laserowym. Następnego dnia rano młodzi pielgrzymi wyjadą ze Środy.
Warto wybrać się na któryś z otwartych punktów ich wizyty - patrz ramka. Niewątpliwie to międzynarodowy tydzień, który zapewne Środa będzie długo wspominać.
Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa pojedzie również grupa 50 średzian z ks. M. Nowakiem.
J. Krzeminski
Światowe Dni Młodzieży w Środzie - warto być!
Ukraina, Papua - Nowa Gwinea, Argentyna, Brazylia, USA
21 lipca
14:30 inscenizacja chrztu Mieszka I w Gieczu
16:00 msza św. w pallatium w Gieczu
20:00 koncert Światowych Dni Młodzieży - park Łazienki
21:00 koncert Trzeciej Godziny Dnia - park Łazienki
22:00 pokaz fajerwerków
22 lipca
15:00 koronka na Starym Rynku
19:00 polonez na Starym Rynku i Marsz dla Życia
20:00 msza św. - park Łazienki
21:00 adoracja Najświętszego Sakramentu - park Łazienki
22:00 pokaz laserowy