Tytuł Ambasador Powiatu Średzkiego jest formą corocznego uhonorowania przez władze powiatu przedsiębiorstw, instytucji gospodarczych, organizatorów wydarzeń kulturalnych i sportowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób fizycznych, szczególnie zasłużonych dla promocji powiatu średzkiego w kraju i za granicą. O tym, kto otrzyma ten tytuł decyduje kapituła konkursu, czyli Zarząd Powiatu Średzkiego. W tej kadencji ambasadorów poznajemy podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Średzkiego inaugurującej Dni Powiatu Średzkiego. Wyróżnienia te wręczali starosta Tomasz Pawlicki i wicestarosta Zdzisław Jędrzak.
W tym roku w dziedzinie gospodarki tytuł ambasadora otrzymał Artur Zys, właściciel jednej z większych firm w powiecie średzkim: Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Znany jest także ze swej działalności charytatywnej oraz wyjątkowej pasji - naprawia stare czołgi, śmigłowce i inne pojazdy, szczególnie z czasów II wojny światowej. O A. Zysie i Środzie było w ostatnim czasie głośno dzięki renowacji papieskiego śmigłowca, który służył Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek. W piątek A. Zysa w OK nie było. Statuetkę odebrał w poniedziałek podczas otwarcia nowego skrzydła szpitala.
Nie zabrakło wzruszenia podczas ogłoszenia nazwiska tegorocznego ambasadora w dziedzinie kultury. Tytuł ten otrzymał pośmiertnie Jerzy Skarbecki - działacz kulturalny i sportowy, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Zaniemyślu. Sylwetkę J. Skarbeckiego przedstawiła dyrektor OK w Środzie J. Sołtysiak, przypominając, że był on m.in. członkiem kapeli podwórkowej Średzioki i zespołu country Trychina, a w Zaniemyślu prowadził kapelę Zgoda. Był też wiceprezesem Klubu Sportowego „Kłos" Zaniemyśl, działaczem klubu Orkan Jarosławiec i współorganizatorem Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym w Zaniemyślu. Zmarł 7 maja tego roku. Na gali były obecne żona i córka, która odebrała pamiątkową statuetkę.
W kategorii „sport" tytułem ambasadora wyróżniono trenera siatkarskiego i działacza Zbigniewa Staszaka. To on był założycielem w 1987 r. klubu siatkarskiego przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Środzie oraz współzałożycielem Uczniowskiego Klubu Sportowego „ Trójka". Jest pomysłodawcą i organizatorem, nieprzerwanie od 1991 roku, Ogólnopolskiego Turnieju Niepodległości w kategorii młodziczek i mini siatkówki. Jego wychowanki wielokrotnie zdobywały mistrzostwo Wielkopolski i Polski w różnych kategoriach wiekowych. Z drużyną III ligi trzykrotnie brał udział w walce o II ligę. W imieniu Z. Staszaka statuetkę odebrała jego żona Bernadeta.
W kategorii „turystyka" władze powiatu postanowiły wyróżnić gminę Środa za działalność związaną z pracami rewitalizacyjnymi obszaru średzkiego jeziora. - Dzięki poczynionym inwestycjom - wytyczeniu ścieżki rowerowej, uporządkowaniu parku w pobliżu jeziora, budowie nowej sceny, remontowi sanitariatów, dobremu zagospodarowaniu obiektu zlokalizowanego w obrębie jeziora przez prywatnego przedsiębiorcę - obszar ten stał się atrakcyjny rekreacyjnie i turystycznie - czytał prowadzący galę ambasadorów Michał Jankowiak. - Teren ten w okresie letnim stał się doskonałym miejscem do organizacji wielu wydarzeń o charakterze rozrywkowym, sportowym czy kulturalnym przez cały rok. W imieniu gminy statuetkę odebrał zastępca burmistrza Ernest Iwańczuk.
pik