Kandydat na burmistrza Środy Mateusz Czaplicki ogłosił program wyborczy "Lepiej dla gminy Środa". Co się w nim znalazło?
Mateusz Czaplicki proponuje m.in. Średzki Dobry Start w zerówce - 300 złotych wyprawki dla każdego ucznia tzw. zerówki zamieszkałego w gminie Środa. Programem objętych zostanie ok. 400 dzieci rocznie, które otrzymają wsparcie w ramach programu. Bezpłatny dostęp do kultury - czyli propozycja, aby każda osoba posiadająca kartę Mieszkam w Środzie bezpłatnie mogła uczestniczyć w niekomercyjnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Ośrodek Kultury. Średzka Lepsza Świetlica - to wprowadzenie atrakcyjnych zajęć do świetlic szkolnych. Każdego dnia z zajęć świetlicowych, według danych przekazanych przez dyrektorów szkół, w średzkich szkołach korzysta ponad 720 dzieci. Opiekunowie bardzo często muszą podjąć się opieki czuwania nad bardzo dużą liczbą uczniów, oczekujących na powrót do domu lub nieuczęszczających na wybrane lekcje. Liczba nauczycieli jest niewystarczająca do zapewnienia atrakcyjnych, twórczych zajęć dla dzieci. -
Dlatego proponuję zatrudnienie animatorów, którzy będą prowadzić atrakcyjne zajęcia i animacje dla dzieci przebywających w świetlicach szkolnych po lekcjach. Wprowadzenie aktywnych zajęć świetlicowych zapewni rodziców, że ich pociechy spędzają czas w sposób twórczy i pożyteczny - mówi Mateusz Czaplicki.
Kandydat PiS proponuje program Średzka Taksówka dla Seniora. Seniorzy często mają problem z dotarciem do takich miejsc, jak przychodnia bądź urząd. Działająca w mieście komunikacja publiczna nie jest dla osób w podeszłym wieku rozwiązaniem w pełni satysfakcjonującym. Autobusy kursują o wybranych porach, nie zawsze zgodnych np. z terminem wizyty u lekarza. Dzięki Średzkiej Taksówce dla Seniora mieszkańcy gminy Środa powyżej 70. roku życia będą mogli do trzech razy w miesiącu skorzystać z usług przewozowych i w obrębie gminy Środa dojechać na wizytę lekarską, do urzędu lub na grób bliskiej osoby.
Średzki Dom Seniora - dom dziennego pobytu i klub dla osób starszych, czyli budowa nowego obiektu, który pełniłby taką rolę od poniedziałku do piątku, przynajmniej 8 godzin dziennie. W ramach zajęć seniorzy będą mogli korzystać z zajęć z pedagogiem i opiekunem o charakterze kulturalnym, artystycznym i rekreacyjnym oraz zjeść posiłek. Na budowę domu oraz utrzymanie będę ubiegał się o dofinansowanie w ramach rządowego programu Senior plus.
Karta "Mieszkam w Środzie" - dla rodziny, dla seniora, dla średzianina, generalnie dla wszystkich osób zameldowanych w Środzie i płacące tutaj podatki. Karta miałaby zastąpić karty Wielgachna Famuła i Kartę Seniora, choć dotychczas te już wydane nadal będą ważne i ma przynieść jej posiadaczowi korzyści w postaci zniżek na wybrane usługi i towary oferowane przez partnerów. Karta ma także mobilizować nowych mieszkańców do meldowania się na terenie gminy.
Środa stawia na siatkówkę. - Proponuję, aby gmina Środa ogłosiła otwarty konkurs ofert na utworzenie sekcji piłki siatkowej w różnych grupach wiekowych, z seniorską włącznie. Dzięki realizacji tego zadania oferta sportowa naszej gminy rozszerzy się i stworzy nowe możliwości do uprawiania sportu.
Mateusz Czaplicki chce uruchomić system konsultacji społecznych. - Wykorzystując najnowsze trendy i rozwiązania w naszej gminie proponuję wprowadzić internetową platformę konsultacji społecznych. Średzianie będą mogli wyrazić swoją opinię, wziąć udział w ankiecie lub wziąć udział w dyskusji - mówi.
Kandydat chce także postawić na elektryczne autobusy w komunikacji miejskiej i proponuje, aby dokonać zakupu trzech autobusów elektrycznych klasy MINI, które będą obsługiwały wybrane linie komunikacji miejskiej. Średzki Rower Miejski - to propozycja utworzenia 6 stacji Średzkiego Roweru Miejskiego z 60 rowerami i 90 stojakami. Stacje usytuowane będą w następujących lokalizacjach: Jezioro Średzkie, dworzec PKP, Czerwonego Krzyża, Stary Rynek, Brodowska, Weychana.
Mateusz Czaplicki proponuje budowę przynajmniej 6 km dróg rowerowych w gminie w przeciągu 5 lat. Chce budowy nowoczesnego, oszczędzającego energię monitoringu miejskiego, który będzie oferował obraz doskonałej jakości. System ma także wykrywać możliwość przygaszenia lamp w sytuacji, gdy w ich zasięgu nie znajdują się mieszkańcy, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na zakup prądu. W miejscach zainstalowania systemu oszczędność energii elektrycznej wyniesie nawet 85 procent.
W programie nie mogło zabraknąć tematów wiejskich. Rozwinięta Średzka Wieś - to każdego roku 400 tys. złotych więcej rocznie na chodniki, oświetlenie, boiska i place zabaw na wsiach. Mateusz Czaplicki proponuje także program Kultura dla Wsi - cykl festynów integracyjnych.
Dla przedsiębiorców zamierza przedstawić Plan Wspierania Przedsiębiorczości, obniżyć zarobki prezesów spółek miejskich i członków zarządów. - Prezesi i członkowie zarządów średzkich spółek zarabiają dobrze. Wręcz za dobrze w stosunku do średnich zarobków średzian. Spółki miejskie to specyficzne przedsiębiorstwa, ponieważ realizują zadania na rzecz mieszkańców i miasta. Nie jest to typowa działalność zarobkowa, charakterystyczna dla firm prywatnych. Z tego powodu również zarobki powinny być inne - mówi. I proponuje, aby bardzo wysokie zarobki prezesów i członków zarządów spółek miejskich w stosunku do średnich zarobków średzian proponuję obniżyć pensje kierownictwa spółek średnio o 3 tys. zł za każdą osobę. Operacja ma przynieść oszczędności w wysokości 180 tys. zł rocznie.
Mateusz Czaplicki chciałby, aby Urząd Miejski w każdy poniedziałek był otwarty do 18:00 dla przedsiębiorców i mieszkańców. Chce także wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy i zatrudniających uczniów w celu praktycznej nauki zawodu.
(kóz)