starszy kapitan Piotr Musielak
kierownik sekcji do spraw kontrolno - rozpoznawczych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie

Monitoringiem pożarowym objętych jest 19 obiektów na terenie powiatu średzkiego. Wśród nich jest siedem kościołów, w tym wszystkie sześć drewnianych: w Mącznikach, Bagrowie, Gieczu - Grodziszczku, Murzynowie Kościelnym, Śnieciskach i Boguszynku. Do monitoringu podłączony jest również gotycki kościół w Dębnie nad Wartą.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony pożarowej budynków i innych obiektów budowlanych wskazuje obiekty, które wymagają obligatoryjnego wyposażenia w system sygnalizacji pożarowej. System taki obejmuje urządzenia sygnalizacyjno - alarmowe służące do samoczynnego wykrywania i przekazywania informacji o pożarze. To tak zwana wczesna detekcja pożaru, który w znakomity sposób ułatwia akcję ratowniczą.
Siły i środki straży pożarnej muszą dotrzeć na miejsce pożaru w ciągu 15 minut. Dzięki systemowi alarmowania wiemy natychmiast, że wybuchł pożar. Gdyby go nie było, zwłaszcza gdy obiekt jest nieczynny, to zauważenie pożaru i zaalarmowanie znacznie by się opóźniło. Czas by płynął i mogłoby się zdarzyć, że po powiadomieniu nas i dojechaniu przez strażaków na miejsce pożaru, to z takiego drewnianego budynku już faktycznie nie byłoby co gasić. Od zauważenia pożaru, przez powiadomienie do naszego przyjazdu - obiekt mógłby być już cały objęty pożarem.
Zainstalowany system wcześniej wykrywa zagrożenie, przekazuje nam bezpośrednio informację, a my alarmujemy niezbędne siły i środki, adekwatne do zagrożenia.
W powiecie średzkim obligatoryjnie do monitoringu podłączone są cztery obiekty: muzeum w Koszutach, obiekt po Hotelu Szablewski, Hotel Almarco oraz centrum handlowe Kupiec Średzki.