Postać pierwszego króla z dynastii Jagiellonów - Władysława - znajdzie się na szczytowej ścianie bloku nr 16 w Środzie, niedaleko tzw. blaszaka, czyli Supersamu. - Jeśli mural spodoba się mieszkańcom, będziemy chcieli, aby na osiedlu pojawiły się w takiej formie kolejne postaci królów z tej dynastii - mówi prezes średzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Rafał Piechowiak
W Środzie powstają kolejne murale. Przemysław Zalesiński, znany średzki plastyk i architekt, zaprojektował, a następnie wykonał je na kamienicy przy wieży ciśnień, na kamienicy od strony pl. Armii Poznań, na bloku przy ul. Sportowej, a także na murze przy parkingu przy ul. Westerplatte. Wszystkie robią niezwykłe wrażenie i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem średzian. Poza muralem poświęconym setnej rocznicy powstania klubu Polonia Środa, wszystkie mają wymiar patriotyczny, mówią o średzkiej i polskiej historii.
Już jakiś czas temu Przemysław Zalesiński zaproponował współpracę Spółdzielni Mieszkaniowej. - Szukałem kolejnej ściany na mural, a szczytowe ściany bloków świetnie sprawdzają się do tego typu przedsięwzięć - mówił nam już jakiś czas temu artysta.
Rafał Piechowiak, prezes spółdzielni podkreśla rozmowy z Przemysławem Zalesińskim rozpoczęły się już rok temu. - Rozmawialiśmy na temat różnych pomysłów i wizji. Ostatecznie najbardziej przypadł nam do gustu projekt przedstawiający pierwszego króla z dynastii Jagiellonów. Bylo to dla nas naturalne, bo przecież chodzi o os. Jagiellońskie - mówi prezes Rafał Piechowiak. - Decyzję o zleceniu muralu i wyborze projektu podjęły zarówno Zarząd Spółdzielni, jak i Rada Nadzorcza. Mamy nadzieję, że realizacja bardzo spodoba się mieszkańcom.
Prezes dodaje także, że realizacja ma wymiar zarówno patriotyczny, jak i edukacyjny i estetyczny. Każdy z nich jest oczywiście cenny, ale osiedle bez wątpienia na muralu zdecydowanie zyska pod każdym względem.
Wybór ściany był związany z pracami termomodernizacyjnymi. Ściana na bloku nr 16 jest już ocieplona, i praktycznie gotowa do dalszych prac. Mural będzie miał około 180 m kw. powierzchni. Przemysław Zalesiński już rozpoczął pracę na ścianie. Kiedy mural będzie gotowy?
- Kończymy mural na budynku Ośrodka Kultury i zaraz zabieramy się za mural na osiedlu. Chcemy wykorzystać dobrą pogodę - mówi artysta. Sam prezes spółdzielni Rafał Piechowiak śmieje się, że najpóźniej mural musi być gotowy przez najbliższą rocznicą bitwy pod Grunwaldem, czyli 15 lipca 2021 roku.
Jest szansa, aby na osiedlu powstały kolejne "jagiellońskie" murale. - Bardzo bym tego chciał, ale kluczowa będzie reakcja mieszkańców. Jeśli mural się spodoba, będą do nas docierać pozytywne opinie, to w kolejnych latach na osiedlu powinny powstać kolejne takie realizacje - mówi prezes Piechowiak.
(kóz)